Szczęśliwe życie według zapisków Samuraja

Miyamoto Musashi był buddystą, filozofem, malarzem i poetą. Był także wojownikiem i mistrzem walki miecza oraz twórcą szkoły walki dwoma mieczami. Pisał również książki. Nie tylko o tematyce wojennej, ale również poradniczo – psychologiczne.

Jedną z nich jest książka o tytule „Sposób na samotną podróż”. Zapiski te spisał ponad 400 lat temu. Zamieścił w niej porady na przeżycie życia w pełnym szczęściu i spełnieniu. Jakie odzwierciedlenie zapiski sprzed 400 lat mają w dzisiejszej kulturze i życiu? Przekonajcie się sami.

1. Zaakceptuj życie takim jakim jest

Dla własnego zdrowia mentalnego, musisz przyjąć życie takim jakie zostało ci dane. Stres, lęk i rozpacz to normalne elementy życia i nigdy nie powinny być wypierane. Zaakceptowanie najtrudniejszych elementów życia uczyni cię silniejszym i odporniejszym w swoich poczynaniach.

2. Pozbądź się obsesji na punkcie osiągnięcia stuprocentowej przyjemności życia

„Po prostu żyj tu i teraz” – napisał Musashi w swoich zapiskach. Ciesz się z przyjemności wtedy, kiedy one przychodzą do ciebie naturalnie, a nie wywołuj ich sztucznie.

3. Nie działaj impulsywnie pod wpływem emocji

Musashi nie poleca „podążania za głosem serca”. Kiedy pojawiają się emocje, które zdają się pochodzić znikąd, podążanie za nimi może prowadzić do podjęcia złych decyzji. Samuraj radzi raczej, abyśmy trzymali się tego, co wiemy na pewno, a nie działali impulsywnie.

4. Porzuć obsesję na własnym punkcie

Obsesja na punkcie własnego “ja” to powszechna przywara ludzkości. Skupiając się na samym sobie, zapominamy co tak naprawdę ma znaczenie w życiu. Spróbuj odsunąć się od swojego ego po to, żeby móc lepiej poczuć, co tak naprawdę jest ważne. Popatrz też na otoczenie oczami innych.

 

5. Nigdy nie pozwól, żeby twoim życiem rządziła zazdrość

„Jeśli wpadłeś w sidła zazdrości, może ona cię zrujnować” – napisał Musashi. Nie bądź nigdy zazdrosny o innych, po prostu bądź wdzięczny za to, co masz.

6. Bądź wolny od pragnień

Nie pragnij więcej niż akurat masz i po prostu czekaj na dobre rzeczy, aż same do ciebie przyjdą. Podobnie jak przyjemności, pożądanie również sprawia, że pragniemy rzeczy, których prawdopodobnie nigdy nie zdobędziemy.

7. Nie żyj z poczuciem żalu

Musashi wierzył, że nic nie dzieje się bez powodu i wszystko co się wydarzyło jest potrzebnym etapem na drodze życia. Roztrząsanie rzeczy które kiedyś zrobiliśmy, niczego już nie zmieni.

8. Nie zadręczaj się myślami o smutnych rozstaniach

Ciągłe zamartwianie się utratą przyjaciół czy członków rodziny, uniemożliwia zrobienie kroku naprzód w swoim życiu. Skoro nie ma sposobu na przywrócenie ich do życia, powinni być zostawieni w spokoju w przeszłości.

9. Porzuć narzekanie

Nie narzekaj, nie użalaj się nad sobą i swoim bytem. Jeśli idzie coś źle w twoim życiu nie skupiaj zbyt dużej na tym uwagi. Ciągłe rozpamiętywanie i roztrząsanie tego co niefortunne, trzyma nas w więzach przeszłości i blokuje naszą przyszłość.

10. Nie pozwól, żeby zawładnęło tobą pożądanie

Szukaj prawdziwej miłości i trwałych relacji. Ludzie to istoty seksualne z natury. Wielu z nas marnuje jednak swoje życie skupiając się na chwilowych pożądaniach czy przygodnym seksie.

11. Daj sobie możliwość wyboru

Daj sobie możliwość zmiany planów, chwytając po drodze możliwości jakie podsuwa ci życie.

12. Nie bądź niewolnikiem dóbr materialnych

Pieniądze czy luksusowy dom mogą wydawać się ważne, ale jest wiele bardziej cennych rzeczy w życiu. Miłość, zdrowie i życie samo w sobie powinno być wartością nadrzędną.

13. Nie przejadaj się

Musashi uważał, że posiłki powinny być proste i sycące, ale niekoniecznie wykwintne.

14. Pozbądź się nadmiaru rzeczy

Ćwicz minimalizm. Nie trzymaj się kurczowo rzeczy, których już nie potrzebujesz. Pozbądź się tego wszystkiego co przestało być ważne, żebyś mógł prowadzić życie czyste i proste.

15. Nie wierz w coś, tylko dlatego, że kazano ci w to uwierzyć

Pozwól sobie na własne myśli i przekonania. Nie podążaj ślepo za tłumem i nie słuchaj opinii innych. Stwórz swoje.

16. Szanuj bogów i siły wyższe

Bogowie powinni być podziwiani, ale nie mogą kierować każdym twoim ruchem. Mogą być drogowskazem, ale koniec końców, każdy z nas indywidualnie decyduje jaką drogą podąża.

 

17. Nie obawiaj się śmierci

Przesadny lęk przed śmiercią powstrzymuje przez życiem pełnią życia.

18. Nie używaj broni jeśli to nie jest konieczne

Pomimo tego, że sam był wojownikiem, Musashi przestrzegał przed nadużyciami używania broni i siły. Twierdził, że obrona własna jest w porządku, ale przystępowanie do ataku bez powodu jest grzechem.

19. Nie gromadź bogactw na starość

Powinniśmy żyć chwilą i nie odkładać szczęścia na później, gromadząc majątek i dobra materialne.

20. Zawsze chroń swój honor

Jeśli w życiu chcesz być w pełni sobą, podążaj za swoimi przekonaniami i wiedź honorowe życie według własnych zasad.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię