Sztuczna inteligencja może posłużyć w zapobieganiu masowych strzelanin w szkołach

Administracje szkół wprowadzają wiele środków mających zapobiegać strzelaninom w szkołach. Niestety jak pokazują statystyki nie są one wystarczające. Strona Gun Violence Archive podaje, że tylko w tym roku było ponad 200 masowych strzelanin w kraju, wiele z nich w szkołach.

Jednym z najnowszych sposobów próby wykrywania broni i zapobieganiu masowych strzelanin w szkołach jest wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI).

AI jest już wykorzystywana w wielu firmach jako pomoc ochroniarzom w wykrywaniu broni. Dzięki temu firmy mogą szybciej zareagować i zaalarmować policję o nadchodzącym ataku. W przypadku strzelanin każda minuta się liczy. Jeśli AI może umożliwić podniesienie alarmu nawet o kilka minut wcześniej wiele ludzkich istnień może zostać uratowanych. Z tego założenia wychodzą również administratorzy szkół.

Jedną z nich jest Rancocas Valley Regional High School w Mount Holly w stanie Nowy Jork. Jest to jedna z pierwszych szkół w kraju, która wykorzystała technologię AI do lepszego wykrywania broni palnej na terenie i w budynkach szkoły.

Szkoła rozpoczęła współpracę z firmą ZeroEyes. Firma ZeroEyes wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia transmisji wideo z kamer na żywo w czasie realnym. W Rancocas Valley Regional High School zainstalowane są setki kamer. Jeśli AI wyśledzić sytuację mogącą stanowić zagrożenie, obrysowuje przedmiot który wygląda jak broń, oznakowuje go jako broń i wysyła alert do wewnętrznego pokoju kontrolnego. W pokoju tym pracownicy firmy lub szkoły określają, czy dana sytuacja rzeczywiście stanowi zagrożenie. Jeśli zagrożenie jest prawdziwe, natychmiast powiadamiają władze szkolne, dyspozytornię i policję.

ZeroEyes jest jedną z kilku firm, które rozpoczęły wdrażanie sztucznej inteligencji do wykrywania zagrożenia. Wszyscy założyciele firmy to emerytowani Navy SEALs. Firma również tylko zatrudnia emerytowanych członków wojska i organów ścigania do swojego centrum operacyjnego.

Współzałożyciel firmy, Sam Alaimo, w rozmowie z WPIX, powiedział, że firma nie narusza prywatności, gdyż tylko śledzi obiekty. „ZeroEyes wyszkolił swoją sztuczną inteligencję, aby śledziła tylko widoczną broń palną. Nie twarze. Nie chcieliśmy naruszać prywatności. Nie chcieliśmy widzieć twarzy i mieć wątpliwości natury etycznej. Celem jest powstrzymanie masowych strzelanin”.

Nadinspektor policji w Mount Holly powiedział, że dzięki technologii AI, podczas ćwiczeń funkcjonariusze reagują o 300% szybciej i natychmiast znajdują symulowanego strzelca w budynku. Dodał, że ochroniarze, pancerne drzwi, szkolenie personelu i uczniów są częścią układanki, ale technologia ZeroEyes jest bardzo ważny i brakującym jej elementem. „Te inne rzeczy mogą zapewnić ludziom bezpieczeństwo. ZeroEyes skraca czas reakcji prawie do zera, dzięki czemu wiemy, że ratujemy życie”, powiedział w rozmowie z WPIX.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię