Tylko 4 pytania dzielą cię od poznania twojej osobowości

Carl Jung, uczeń Zygmunta Freuda twierdził, że możesz poznać swój typ osobowości odpowiadając tylko na cztery pytania.

Carl Jung był jednym z twórców psychologii głębi, na bazie której stworzył własne koncepcje ujęte jako psychologia analityczna. Wprowadził do psychologii pojęcia kompleksu, introwersji i ekstrawersji, nieświadomości zbiorowej, synchroniczności oraz archetypu. Wszystkie odgrywają ważną i jednocześnie kontrowersyjną rolę w naukach o kulturze i w badaniach neurologicznych, oraz w fizyce kwantowej. Jego teorie pozwoliły mu zaistnieć w panteonie przedstawicieli myślicieli psychologicznych XX wieku.

 

Ze wszystkich zagadnień Junga najbardziej interesowały rozległe procesy zachodzące głęboko w osobowości człowieka. Zdaniem Junga, osobowość ludzka ma swoje źródło w całokształcie doświadczeń ludzkiego gatunku. Jego koncepcja struktury osobowości – psychologii głębi, mówi, że nasza osobowość i psychika są ściśle ze sobą powiązane i współdziałają według specyficznych struktur.

1. Ego/ja – adaptującego psyche do środowiska zewnętrznego, centrum ludzkiej świadomości. Ego to świadomie odczuwane wspomnienia, spostrzeżenia, uczucia i myśli.
2. Persona – odpowiedzialna za adaptację jednostki do rzeczywistości społecznej.
3. Dusza – wspomniana wyżej funkcja adaptująca do rzeczywistości wewnętrznej podmiotu, dzieli się ona na dwa rodzaje: Anima (kobieca strona męskiej psychiki) i Animus (męski archetyp kobiecej psychiki). Dusza jest przeciwieństwem i dopełnieniem persony.
4. Nieświadomość indywidualna – zawierająca materiał oderwany od pola świadomości jednostki.
5. Nieświadomość zbiorowa – czyli obszar nieświadomy, wspólny całemu rodzajowi ludzkiemu.
Wymienione elementy tworzą złożoną i wzajemnie na siebie oddziałującą całość. Jest to struktura bardzo aktywna, w której słabości jednej funkcji może być rekompensowana przez inną. Może być również tak, że pewien system może się przeciwstawić innemu, albo też kilka systemów może stworzyć syntezę, poprzez połączenie swoich funkcji.
Bazując na powyższych strukturach można zdefiniować główne cechy ludzkiego zachowania. Poniższe pytania odnoszą się do naszych umiejętności poznawczych, obserwacji, intuicji i otwartości wobec innych ludzi.

 

Sprawdź co Jung powiedziałby na temat twojej osobowości!

Poniższy test nosi nazwę Mayers-Briggs i jest rozszerzoną koncepcją Carla Gustava Junga na temat ludzkich preferencji dotyczących kierowania naszą energią, ładowania naszych akumulatorów, sposobu zbierania informacji i podejmowania decyzji.

Przeczytaj cztery pytania zamieszczone poniżej. Przy każdym znajdziesz dwie odpowiedzi. Wybierz tą najbardziej odpowiadającą twojemu charakterowi i spisz na kartce po kolei literki na końcu każdej z odpowiedzi.

1. Tydzień ciągnął się w nieskończoność. Był nie tylko wyczerpujący, ale także frustrujący. Jak w takim razie zamierzasz spędzić weekend?
Zadzwonię do przyjaciół i zapytam o ich plany. Podobno w okolicy jest nowa restauracja, do której możemy się wybrać. – E
Zostanę w domu i będę oglądać ulubione seriale. Pewnie wyłączę telefon żeby nikt mi nie przeszkadzał. Poczytam książkę i wezmę długą kąpiel. – I

2. Który opis bardziej pasuje do ciebie?
Najważniejsze jest to, co dzieje się tu i teraz. Zwracam uwagę na szczegóły i wolę twarde fakty. – S
Fakty są nudne. Uwielbiam marzyć i zdecydowanie opieram się na intuicji. – N

3. Rywal twojego szefa stara się zrekrutować cię do swojej firmy. Masz wątpliwości, bo choć proponowane wynagrodzenie jest wyższe, nie chcesz zostawić kolegów. Oprócz tego wiesz, że niedługo dostaniesz awans. Jaką podejmiesz decyzję?
Zawsze staram się podążać za sercem, więc i tym razem posłucham impulsu. – F
Przeanalizuję wszystkie fakty. Zrobię listę wad i zalet, by rozważyć argumenty. Nie podejmuję pochopnych decyzji. – T

4. Pozostały 2 godziny do ślubu przyjaciół który ty organizujesz. Jak idą przygotowania?
Już miesiąc temu prawie wszystko było gotowe. Teraz tylko dopinam poszczególne sprawy na ostatni guzik. – J
Najlepsze rzeczy dzieją się spontanicznie! Wiem jedno, będę się świetnie bawić. – P

Według Myers i Briggs różnice w ludzkim zachowaniu można opisać przez cztery wymiary
Zgodnie z koncepcją Myers-Briggs ludzi można podzielić więc na szesnaście typów; nie są to jednak statyczne pudełka, a raczej dynamiczne systemy rozwijających się w ciągu całego życia czterech par preferencji:
• Skąd czerpiesz energię? Gdzie preferujesz kierować swoją uwagę? Wymiar E-I
Ekstrawersja (ang. extraversion) i introwersja (ang. introversion) Czy kierujesz swoją energię i uwagę na zewnątrz, czy też wolisz koncentrować się na swoim wewnętrznym świecie pomysłów i doświadczeń?
• W jaki sposób preferujesz gromadzić informację, jakim ufasz? Wymiar S-N
Poznanie (ang. sensing) i intuicja (ang. intuition) Czy wolisz gromadzić informacje rzeczywiste i namacalne, mówiące o tym co naprawdę jest, czy też preferujesz koncentrację na całościowym obrazie i powiązaniach między faktami?
• W jaki sposób wolisz podejmować decyzje? Wymiar T-F
Myślenie (ang. thinking) i odczuwanie (ang. feeling) Czy przy podejmowaniu decyzji kierujesz się głównie logiką i sprawiedliwością, czy też wolisz bardziej subiektywny proces biorący pod uwagę harmonię i system wartości osób zaangażowanych?
• Jaki jest twój styl życia, pracy? Jak sobie radzisz z otaczającym cię światem? Wymiar J-P
Osądzanie (ang. judging) i obserwacja (ang. perceiving) Czy radzisz sobie z życiem w sposób zaplanowany, preferując „osąd” – to znaczy podjęcie decyzji – czy też preferujesz elastyczny styl życia związany z ciągłym otwarciem na nowe informacje?

Poniżej znajdziesz odpowiedź na swój typ osobowości.

ESTJ – menadżer
Lubisz mieć porządek. Jesteś osobą praktyczną i zorganizowaną. Patrzysz trzeźwo i powołujesz się jedynie na fakty. Pragniesz, by inni ludzie byli przekonani o słuszności twojego zdania. Nigdy nie zapominasz o swoich bliskich i zawsze okazujesz im miłość, lubisz także poznawać nowe osoby i jesteś bardzo komunikatywny.
ENTJ – dowódca
Życie to walka, często ekstremalna. Dzięki temu lepiej poznajesz siebie i innych. Lubisz ryzyko, a odwaga inspiruje cię do podejmowania nowych działań. Potrafisz ocenić swoje mocne i słabe strony. Jesteś otwarty na nowości i myślisz pozytywnie.
ESFJ – nauczyciel
Bardzo dobrze dogadujesz się z innymi i jesteś duszą towarzystwa. Jesteś uprzejmy, troskliwy i zawsze gotowy do pomocy, nawet jeśli musisz poświęcić swoje osobiste przyjemności. Jednocześnie jesteś bardzo niezależny i jedyne czego oczekujesz od innych to wsparcie emocjonalne.
ESTP – zdobywca
Swoje cele osiągasz wszelkimi możliwymi sposobami. Nie zważasz na środki, nawet jeśli oznaczają przymus. Zawsze trzymasz się planu i nie znosisz zależności ani kompromisu. Jesteś urodzonym wojownikiem, który zawsze obiektywnie potrafi ocenić sytuację.

 

ENFJ – mentor
Jesteś emocjonalny i zawsze rozgadany. Dużo gestykulujesz i cechuje cię wyjątkowa empatia, dostrzegasz w ludziach wszystkie emocje. Bywasz zazdrosny i nieufny, ale zazwyczaj jesteś gotowy na nadchodzące wydarzenia z wyprzedzeniem.
ENTP – wynalazca
Po prostu generator pomysłów. Zawsze starasz się stworzyć coś wyjątkowego i łatwo się dostosowujesz do nowych sytuacji. Nie masz problemów ze zmianą otoczenia, bo nie są ci one straszne. Nie lubisz rutyny i często wprowadzasz urozmaicenia, by nigdy się nie nudzić. Potrafisz także przekazywać swoje pomysły innym i wcielać je w życie.
ESFP – polityk
Doskonale oceniasz możliwości otoczenia i potrafisz manipulować ludźmi. W życiu kierujesz się przede wszystkim własnym interesem. Starasz się jednak stwarzać pozory osoby prostej. Nie lubisz tracić czasu i zawsze oczekujesz szybkich wyników.

ENFP – mistrz
Jesteś energiczny i ciekawski, masz niezwykłe umiejętności twórcze. Jesteś doskonały w kontaktach z innymi i lubisz nowe osoby, ale również doskonale czujesz się we własnym towarzystwie. Masz bogatą wyobraźnię i jesteś inteligentny. Nie przerażają cię zmiany, bo zawsze potrafisz zachować harmonię i posiadasz różnorodne umiejętności.
INFP – uzdrowiciel
Twoja wewnętrzna harmonia zawsze jest na pierwszym miejscu. Bardzo skupiasz się na swoim wnętrzu i jesteś w stanie przewidzieć różne wydarzenia i doskonale rozumiesz ludzi. Zawsze dobrze się potrafisz dopasować, a jednocześnie często tracisz czas i poczucie rzeczywistości.
ISFP – kompozytor
Znajdujesz radość w małych rzeczach, by łatwiej znosić nudę i monotonię. Chcesz się czuć potrzebny i zawsze pomagasz innym starając się nie naruszać ich prywatności. Nienawidzisz konfliktów i zawsze starasz się rozwiązać je z uśmiechem. Jesteś praktyczny, troskliwy, niezawodny i akceptujesz świat takim, jaki jest.
INTP – architekt
Niezły z ciebie filozof. Zawsze szukasz spokoju i komfortu, nie lubisz zbyt wielkiej ekspresji. Decyzje podejmujesz niezwykle ostrożnie. Szukasz połączenia między teraźniejszością, przyszłością i przeszłością. Jesteś osobą wrażliwą i nie lubisz zmian, dlatego często się stresujesz.

INFJ – doradca
Doskonale wyczuwasz emocje innych i świetnie je rozumiesz. Łatwo identyfikujesz nastroje innych i dostrzegasz ich mocne strony, dlatego ludzie często zwracają się do ciebie o poradę. Jednak jako osoba, jesteś bardzo wrażliwy, a intuicja jest twoją siłą napędową. Nigdy nie przestajesz się uczyć i samodoskonalenie jest twoim priorytetem.
INTJ – inspiracja
Masz bardzo bogate wnętrze, skąd czerpiesz niezwykłe pomysły. Uwielbiasz doskonałość i wszystko chcesz naprawiać. Masz jednak trudności w kontaktach z innymi, często nieświadomie ich odpychając, by pokazać swoją niezależność. Doskonale potrafisz ustalać priorytety i ufasz sobie.
ISFJ – obrońca
Nienawidzisz fałszu i niepewności. Nie lubisz obcych ludzi i trzymasz się od nich z daleka. Z kolei dla swoich bliskich jesteś w stanie zrobić wszystko. Jesteś ostrożny w słowach i w czynach.

ISTP – złota rączka
Cechuje cię techniczny umysł i nigdy nie spieszysz się z podejmowaniem decyzji. Na wszystko patrzysz obiektywnie i szukasz konkretów. Zawsze przestrzegasz terminów i jesteś punktualny. Unikasz niekomfortowych sytuacji, choć jesteś osobą bardzo otwartą.
ISTJ – inspektor
Przemyślane decyzje sprawiają, że jesteś osobą bardzo odpowiedzialną. Jesteś godny zaufania i zawsze analizujesz sprawy pod różnym kątem, by mieć odpowiedni pogląd. Interesuje cię jedynie ostateczny wynik, żyjesz tu i teraz. Lubisz ład i porządek.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię