Usunięcie zębów mądrości może poprawić jeden ze zmysłów – wiemy który

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Pennsylvania School of Medicine pokazuje, że u osób, którym usunięto zęby mądrości, może rozwinąć się dużo silniejsze poczucie smaku.

Czy potrzebujemy zęby mądrości?

„To nowe badanie pokazuje nam, że funkcja smaku może w rzeczywistości nieznacznie poprawić się w okresie od zabiegu chirurgicznego do nawet 20 lat później. To zaskakujące, ale fascynujące odkrycie, które zasługuje na dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, dlaczego smak jest wzmocniony i czy ma to jakiekolwiek znaczenie kliniczne”, powiedział doktor Richard L. Doty.

W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane od ponad 1200 pacjentów, których smak został oceniony w Penn’s Smell and Taste Center. Z tej grupy prawie 900 usunięto zęby mądrości. W teście smaku pacjenci przetestowali pięć różnych roztworów. Po teście musieli określić czy dany roztwór jest słony, słodki, gorzki czy kwaśny.

Osoby, którym usunięto zęby mądrości wypadły dużo lepiej niż osoby, które nadal miały zęby mądrości. Badania również wykazały, że u kobiet, którym usunięto zęby mądrości, kubki smakowe wyostrzyły się dużo bardziej niż u mężczyzn, którym również usunięto zęby mądrości.

Naukowcy wyjaśnili, że ten trend może istnieć ze względu na sposób, w jaki nerwy są zaatakowane po operacji ekstrakcji. Odsłonięcie nerwów w jamie ustnej podczas zabiegu może sprawić, że kubki smakowe w całej jamie ustnej staną się bardziej wrażliwe.

„Potrzebne są dalsze badania, aby określić mechanizm lub mechanizmy stojące za związaną z ekstrakcją poprawą funkcji smaku”, powiedział doktor Doty.

17 produktów żywnościowych z Chin, których należy unikać jak ognia

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię