Wandalizm na Wielkim Murze Chińskim – skandal, który wstrząsnął światem

chinski mur

Wielki Mur Chiński to jeden z najbardziej ikonicznych zabytków na całym świecie, który jest dumą Chin i symbolem ich potężnej historii.

Wandalizm na historycznej chińskiej budowli

Jednakże, ostatnie wydarzenia wskazują na to, że nie wszyscy doceniają jego wartość. Wstrząsający akt zniszczenia jednego z siedmiu cudów świata przez dwójkę Chińczyków obiegł już cały glob, a internauci jednomyślnie określają to jako „niebywałą głupotę”.

Wielki Mur Chiński, nazywany przez niektórych „kolosem z cegieł”, to monumentalne umocnienia obronne, które były budowane przez wieki. To nie tylko historyczna budowla, ale także symbol chińskiej tożsamości narodowej. Ta legendarna konstrukcja ma prawie 2000 lat i jest największą tego typu budowlą na świecie. Od 1987 roku Wielki Mur figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co świadczy o jego ogromnym znaczeniu dla ludzkości. Ponadto, w 2007 roku, został uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Historia Wielkiego Muru jest związana z ochroną chińskiego imperium przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Z tego powodu jego umocnienia były wznoszone na przestrzeni wielu lat, w zależności od bieżącej sytuacji politycznej. Jednakże, dzisiaj to dziedzictwo kulturowe stało się areną kolejnego skandalu.

Według państwowych mediów, lokalna policja w powiecie Youyu, w prowincji Shanxi na północy Chin, otrzymała zgłoszenie o uszkodzeniu muru. W związku z tym zatrzymano 38-letniego mężczyznę i 55-letnią kobietę. Oboje przyznali się do tego, że użyli koparki do stworzenia otworu w murze, który miał im skrócić drogę na budowę, przy której pracowali. Ich tłumaczenie było proste – chcieli zaoszczędzić czas i energię, dlatego rozszerzyli już istniejącą lukę w murze. Niestety, ta „niewielka” dziura okazała się na tyle duża, że przez nią mogła przejeżdżać koparka.

Chiny. Wielki Mur uszkodzony

To niestety nie jest pierwszy raz, kiedy Wielki Mur Chiński doznał uszkodzeń. Fragment tego majestatycznego zabytku pochodzący z czasów dynastii Ming (1368-1644) stał się teraz ofiarą „nieodwracalnego uszkodzenia”, jak donosi „China Daily”. Władze policji już podjęły działania w tej sprawie i zatrzymały podejrzanych zgodnie z prawem karnym. Obecnie trwa śledztwo w tej sprawie. Nie jest jeszcze jasne, jaka kara grozi dwójce oskarżonych, ale warto wspomnieć, że w 2006 roku chińska firma budowlana musiała zapłacić blisko 64 tysiące dolarów kary za uszkodzenie fragmentu muru.

To tragiczne wydarzenie pokazuje, że niezależnie od tego, jakie dzieła człowiek stworzył w przeszłości, są one wciąż narażone na zniszczenie przez ludzkie działania.

Jest to przypomnienie, że każdy z nas ma obowiązek dbać o dziedzictwo naszej historii i kultury, byśmy mogli przekazać je przyszłym pokoleniom w niezmienionej okazałości. Skandal w Chinach to ostrzeżenie dla całego świata, że musimy bardziej troszczyć się o nasze wspólne dziedzictwo, by nie stracić niezastąpionych skarbów naszej historii.

 

Pechowe pamiątki z wakacji – lepiej ich nie przywozić!

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię