„Zamknięcie rządu” USA. Co to dokładnie oznacza i ile razy miało miejsce?

19 stycznia 2023 r. rząd Stanów Zjednoczonych osiągnął limit zadłużenia wynoszący 31,4 bln USD, który został podpisany przez prezydenta Joe Bidena 16 grudnia 2021 r.

Kiedy rząd federalny wyczerpie wszystkie dostępne środki budżetowe, traci zdolność do finansowania swoich operacji poza dochodami własnymi.

W rezultacie rząd federalny musiałby przynajmniej tymczasowo nie wywiązywać się z wielu swoich zobowiązań, w tym między innymi z wypłacania ubezpieczeń, pensji wojskowych, odsetek od długu publicznego, zwrotu podatków.

Co to jest zamknięcie rządu w USA?

Wiele agencji i programów rządu federalnego opiera się na corocznych planach finansowych uchwalanych przez Kongres. Co roku Kongres Stanów Zjednoczonych musi podjąć, a Prezydent musi podpisać ustawę budżetową na następny rok budżetowy. W poprzednim roku Kongres nie uchwalił jeszcze żadnego z 12 projektów ustaw na rok budżetowy 2023, które składają się na budżet na wydatki uznaniowe i zamiast tego finansuje rząd za pomocą prognozy budżetowej, która została podjęta pod koniec września 2022. W przypadku „zamknięcia” agencje federalne muszą przerwać wszystkie inne niż istotne działania uznaniowe do czasu uchwalenia i podpisania nowych przepisów dotyczących finansowania. Zamknięcie rządu oznacza zatem wstrzymanie płatności i przymusowe urlopy pracowników administracji.

Ile razy rząd zawiesił się do tej pory?

Odkąd w 1976 r. Kongres wprowadził nowoczesny proces budżetowy, miało miejsce aż 20 luk w finansowaniu, w tym zamknięcie w latach 2018-2019, kiedy fundusze nie zostały rozdysponowane przez co najmniej jeden dzień. Godzinny brak środków jaki odbył się w lutym 2018 r., jest określany jako przestój, gdyż nie doprowadził do urlopów pracowników federalnych. Przed 1980 r. rząd nie zdecydował się na „zamkniecie” i kontynuował normalną działalność przez czas trwania sześciu luk w finansowaniu. Od 1981 r. wystąpiło 10 luk w finansowaniu trwających maksymalnie trzy dni, głównie w weekendy, dlatego operacje rządowe ucierpiały symbolicznie.

Podłoża polityczne decyzji o zamknięciu rządu

Do tej pory doszło do czterech prawdziwych, zauważalnych przestojów, w których operacje były zakłócone przez więcej niż jeden dzień roboczy. Pierwsze dwa miały miejsce zimą 1995-1996, kiedy prezydent Bill Clinton i Kongres Republikanów nie byli w stanie uzgodnić poziomu wydatków, a rząd dwukrotnie zawiesił działalność, łącznie na 26 dni. Trzeci miał miejsce w 2013 r., kiedy konflikt Izby Reprezentantów i Senatu w sprawie finansowania ustawy Affordable Care Act doprowadził do 16-dniowego zamknięcia. Czwarte zamknięcie w grudniu 2018 r. i styczniu 2019 r.koncentrowało się na sporze dotyczącym finansowania muru granicznego z Meksykiem i było najdłużej trwającym zamknięciem, gdyż trwało 35 dni.

Kilka słów o tym, na co USA marnuje pieniądze

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię