Izraelscy archeolodzy odkryli cztery rzymskie miecze sprzed 1900 lat

odkrycie
Fot. Facebook Israel Antiquities Authority

Izraelscy archeolodzy odkryli cztery miecze z czasów rzymskich w jaskini na terenie rezerwatu przyrody En Gedi w pobliżu Morza Martwego.

Według oświadczenia Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności (IAA) znalezione artefakty mają najprawdopodobniej 1900 lat i są „wyjątkowo dobrze zachowane”. Naukowcy nie użyli jeszcze datowania metodą węglową, ale uważają, że miecze te są pozostałością z powstania Żydów  – Powstanie Bar Kochba, które miało miejsce w latach 132-135 n.e.

Eitan Klein, jeden z dyrektorów projektu badania pustyni Judean Desert Survey powiedział,  że „ukrycie mieczy i pilum w głębokich pęknięciach w odosobnionej jaskini na północ od En Gedi wskazuje, że broń została zabrana od rzymskich żołnierzy lub z pola bitwy jako łup i celowo ukryta przez rebeliantów judejskich w celu ponownego wykorzystania”.

Znalezione miecze mają drewniane i skórzane rękojeści.  Trzy z mieczy mają żelazne ostrza w drewnianych pochwach i mierzą 60–65 centymetrów długości. Czwarty miał 45 centymetrów długości.

 

Badacze natknęli się na miecze przypadkiem. Według Jennifer Nalewicki z Live Science przybyli do jaskini, aby sfotografować stalaktyt z napisem w starożytnym hebrajskim wykonanym tuszem, który został znaleziony 50 lat temu.

Dyrektor IAA, Eli Escusido, w oświadczeniu napisał, że jest „to dramatyczne i ekscytujące odkrycie, dotykające konkretnego momentu w czasie. Nie wszyscy są świadomi, że suche warunki klimatyczne na Pustyni Judzkiej umożliwiają zachowanie artefaktów, które nie przetrwały w innych częściach kraju”. Escusido dodał, że pustynia „to wyjątkowa kapsuła czasu, w której znajdują się fragmenty zwojów, monety z okresu powstania żydowskiego, skórzane sandały, a teraz nawet miecze w pochwach, ostre, jakby dopiero dzisiaj je ukryto”.

Najbardziej selektywne szkoły wyższe w USA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię