Kontrowersyjne niebieskie światło – czy jest czego się bać?

Czy niebieskie światło rzeczywiście szkodzi?

Odpowiedź na pytanie tytułowe nie jest jednoznaczna. Tak i nie. Pasmo światła niebieskiego jest naturalną częścią promieniowania słonecznego i ewolucyjnie jesteśmy do niego przystosowani.

Problem pojawia się wtedy, kiedy z ekranów smartfonów, komputerów i innej elektroniki dostajemy jego potężną dawkę, non stop bombardującą oczy.  Światło niebieskie emitują nie tylko urządzenia elektroniczne, czy ekrany LCD, ale także reflektory ksenonowe.

Z całego spektrum światła niebieskiego szkodliwe jest jedno z pasm – niebieskofioletowe. Długa ekspozycja na nie wpływa bardzo niekorzystnie na plamkę żółtą, powodując jej zwyrodnienie – nie regenerują się one, więc uszkodzenia są trwałe i prowadzą do pogarszania się wzroku.

Nie można, natomiast określić bezpiecznej dawki promieniowania jaką mogą przyjąć ludzkie oczy. Przyczyna jest prosta i tkwi w tym, że każdy ma inną odporność osobniczą.  Z pewnością bardzo wrażliwe są dzieci, których wzrok jeszcze nie jest do końca ukształtowany, a organizm się rozwija.

Dlatego też najmłodsi powinno mieć ograniczony dostęp do ekranów. Z kolei osoby po 45 roku życia, u których rozpoczynają się naturalne procesy degeneracyjne związane ze starzeniem, również powinny zachować ostrożność w dawkowaniu oczom pasm światła niebieskiego.

Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie daje objawy w postaci uczucia suchości oczu, podrażnienia, zaczerwienienia, a także bólów głowy. Zaburza również rytm dobowy, ponieważ mózg reaguje na nie jak na światło słoneczne – zatem nie chce zasnąć.  Dobra wiadomość jest taka, że przed szkodliwymi pasmami można się chronić.  Jak to zrobić?

uzaleznienie od inernetu

Smartfony nowszej generacji wyposażone są w funkcję filtra światła niebieskiego, który można włączyć.

Osoby spędzające dużo czasu przed komputerem powinny korzystać z okularów ze specjalną powłoką antyrefleksyjną, odbijającą pasma niebieskie i niebieskofioletowe.

Dobrze jest też ograniczyć kontakt z ekranami , a wychodząc na słońce używać okularów przeciwsłonecznych z dobrym filtrem, kupionych w salonach optycznych.

Sztuczna inteligencja – wszystko co warto o niej wiedzieć

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię