![niebieskie](https://i0.wp.com/amerykapopolsku.com/wp-content/uploads/2022/02/niebieskie.jpg?resize=696%2C452&ssl=1)
Czy niebieskie światło rzeczywiście szkodzi?
Odpowiedź na pytanie tytułowe nie jest jednoznaczna. Tak i nie. Pasmo światła niebieskiego jest naturalną częścią promieniowania słonecznego i ewolucyjnie jesteśmy do niego przystosowani.
Problem pojawia się wtedy, kiedy z ekranów smartfonów, komputerów i innej elektroniki dostajemy jego potężną dawkę, non stop bombardującą oczy. Światło niebieskie emitują nie tylko urządzenia elektroniczne, czy ekrany LCD, ale także reflektory ksenonowe.
Z całego spektrum światła niebieskiego szkodliwe jest jedno z pasm – niebieskofioletowe. Długa ekspozycja na nie wpływa bardzo niekorzystnie na plamkę żółtą, powodując jej zwyrodnienie – nie regenerują się one, więc uszkodzenia są trwałe i prowadzą do pogarszania się wzroku.
-
Zobacz także: Jak zostać zawodowym kierowcą ciężarówki w USA?
Nie można, natomiast określić bezpiecznej dawki promieniowania jaką mogą przyjąć ludzkie oczy. Przyczyna jest prosta i tkwi w tym, że każdy ma inną odporność osobniczą. Z pewnością bardzo wrażliwe są dzieci, których wzrok jeszcze nie jest do końca ukształtowany, a organizm się rozwija.
Dlatego też najmłodsi powinno mieć ograniczony dostęp do ekranów. Z kolei osoby po 45 roku życia, u których rozpoczynają się naturalne procesy degeneracyjne związane ze starzeniem, również powinny zachować ostrożność w dawkowaniu oczom pasm światła niebieskiego.
Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie daje objawy w postaci uczucia suchości oczu, podrażnienia, zaczerwienienia, a także bólów głowy. Zaburza również rytm dobowy, ponieważ mózg reaguje na nie jak na światło słoneczne – zatem nie chce zasnąć. Dobra wiadomość jest taka, że przed szkodliwymi pasmami można się chronić. Jak to zrobić?
-
Zobacz także: Wpływ natury na zdrowie psychiczne
Smartfony nowszej generacji wyposażone są w funkcję filtra światła niebieskiego, który można włączyć.
Osoby spędzające dużo czasu przed komputerem powinny korzystać z okularów ze specjalną powłoką antyrefleksyjną, odbijającą pasma niebieskie i niebieskofioletowe.
Dobrze jest też ograniczyć kontakt z ekranami , a wychodząc na słońce używać okularów przeciwsłonecznych z dobrym filtrem, kupionych w salonach optycznych.