Życie na Ziemi nie rozpoczęło się w oceanach? Ciekawe odkrycie naukowców!

429

Do tej pory świat nauki był przekonany, że życie na Ziemii zrodziło się w oceanie. Skamielina sprzed miliardów lat znaleziona w Szkocji podważa tę tezę. Pozwala jednocześnie na nowe spojrzenie dotyczące przemiany organizmów jednokomórkowych w złożone zwierzęta wielokomórkowe przy okazji ujawniając nowe powiązanie w ewolucji zwierząt.

 

Naukowcy pod kierunkiem University of Sheffield i Boston College w USA znaleźli mikroskamieniałości w Loch Torridon w północno-zachodniej Szkocji.
Skamielina – opisana i formalnie nazwana Bicellum Brasieri w artykule badawczym opublikowanym w Current Biology – zawiera dwa różne typy komórek i może być najwcześniejszym zwierzęciem wielokomórkowym jakie kiedykolwiek odnotowano.

Profesor Charles Wellman, jeden z głównych badaczy z Wydziału Nauk o Zwierzętach i Roślinach Uniwersytetu w Sheffield powiedział: „Początki złożonej wielokomórkowości i pochodzenia zwierząt uważane są za dwa z najważniejszych wydarzeń w historii życia na Ziemi, nasze odkrycie rzuca nowe światło na oba z nich”.
Wellman dodaje, że „odkrycie tej nowej skamieliny sugeruje nam, że ewolucja zwierząt wielokomórkowych miała miejsce co najmniej miliard lat temu i że wczesne wydarzenia poprzedzające ewolucję zwierząt mogły mieć miejsce raczej w słodkowodnych jeziorach niż w oceanie”.

Profesor Paul Strother, główny badacz z Boston College, powiedział: „Biolodzy spekulowali, że pochodzenie zwierząt obejmuje inkorporację i zmianę przeznaczenia wcześniejszych genów, które wyewoluowały w organizmach jednokomórkowych.
„To, co widzimy w Bicellum, jest przykładem takiego systemu genetycznego, obejmującego adhezję komórkową i różnicowanie komórek, który mógł zostać włączony do genomu zwierzęcia pół miliarda lat później”, dodał Strother.

Naukowcom udało się zbadać skamielinę ze względu na jej wyjątkowo dobrze zachowaną strukturę, co pozwoliło im przeanalizować ją na poziomie komórkowym i subkomórkowym.

Bicellum brasieri n. sol. n. sp. holotyp pokazujący zróżnicowane warstwy komórek, unikalną cechę zwierząt wielokomórkowych

Zespół ma teraz nadzieję na zbadanie złóż z Torridonian pod kątem bardziej interesujących skamieniałości, które mogłyby zapewnić dalszy wgląd w ewolucję organizmów wielokomórkowych.

Fascynujące ciekawostki na temat bibliotek