10 najlepszych drzewek na choinkę bożonarodzeniową

Region, w którym mieszkasz, odgrywa dużą rolę w rodzajach roślin zimozielonych dostępnych lokalnie. Do najczęstszych należą jodły, sosny i świerki. Te odmiany są również najpopularniejszymi wśród świątecznych drzewek.

Oto krótki przewodnik, jak znaleźć odpowiednie drzewko dla siebie:

1. Biała sosna – White Pine

Biała sosna to klasyka. Biała sosna ma długie, miękkie igły, które dobrze utrzymują się na drzewie. Jej długie, cienkie igły sprawiają, że choinka jest bardziej teksturowana, a także jest popularnym wyborem na wieńce. Ma świeży, zielony kolor i przyjemny zapach. Należy pamiętać, że jej elastyczne gałęzie nie są najlepsze do podtrzymywania ciężkich ozdób.

2. Sosna zwyczajna – Scotch Pine

Jeśli potrzebujesz trwałego drzewa, nie szukaj dalej. Jej stożkowy kształt, sosnowy zapach i doskonałe utrzymywanie igieł sprawiają, że sosna zwyczajna jest popularnym drzewem ciętym na święta. Miękkie igły pozostają na gałęziach, nawet jeśli drzewo wyschnie, więc nie trzeba dużo sprzątać. Można ją dostać w kolorach od jasnozielony po ciemnozielony.

3. Daglezja – Douglas Fir

Daglezja zielona jest jedną z najlepiej sprzedających się odmian choinek bożonarodzeniowych w USA, dzięki miękkim, słodko pachnącym igłom i pełnej formie. Ma piramidalny kształt i niebiesko-zielony kolor. Dobrze trzyma igły. Wygląda bardzo bujnie dzięki zwartym gałązkom. Zbyt gęste są trudne do udekorowania.

 

4. Jodła balsamiczna – Balsam Fir

Jodła balsamiczna ma symetryczny kształt i świeży zapach – często używany w świecach sezonowych. Igły tego wiecznie zielonego drzewka są ciemnozielone na górze z jaśniejszym lekko srebrnym zabarwieniem pod spodem. Z reguły utrzymuje świeżość przez cztery tygodnie. Jodły balsamiczne mają miękkie, elastyczne gałęzie – nie są najlepszym wyborem do cięższych ozdób.

5. Jodła Fraser – Fraser Fir

Bogato pachnące, wiecznie zielone drzewo, jodła Fraser (Abies fraseri) ma igły w kolorze ciemnozielonym na górze. Ma kształt piramidy z koroną przypominającą iglicę. Gatunek ma tendencję do zachowywania swojego kształtu. Solidne gałęzie nadają się do podtrzymywania cięższych ozdób – nie wspominając o wystarczającej przestrzeni między gałęziami, aby przede wszystkim powiesić większe ozdoby.

6. Jodła szlachetna – Noble Fir

Ta piękna jodła ma dobrze rozstawione gałęzie pokryte zakrzywionymi do góry, niebiesko-zielonymi igłami. Gęste igły jodły szlachetnej nie są tak kłujące jak u innych jodeł, chociaż jej sztywne gałęzie wciąż mogą podtrzymywać wiele ozdób i świateł. Szlachetne jodły mają podobny kształt piramidy do daglezji z jeszcze bardziej klasycznym wyglądem choinki z niemal warstwowym wyglądem gałęzi.

7. Jodła biała – White Fir

Znana również jako Jodła Concolor, ta odmiana drzewka ma ładny kształt, ładny kolor i dobre utrzymywanie igieł. Jej najbardziej atrakcyjną cechą jest silny cytrusowy zapach, który wydzielają jej igły po zmiażdżeniu.

8. Świerk kłujący – Colorado Blue Spruce

Colorado Blue Spruce, znany jest z wyjątkowego niebiesko-szarego odcienia. Ma również atrakcyjny symetryczny kształt i słabo gubi igły. Mankament – igły są bardzo ostre.

9. Biały świerk – White Spruce

National Christmas Tree Association twierdzi, że te drzewka są świetne jako choinki, ponieważ mają krótkie, sztywne igły, doskonały kolor i dobry, naturalny kształt. Tylko pamiętaj, aby nie miażdżyć igieł choinki. Igły po zmiażdżeniu uwalniają nieprzyjemny zapach.

10. Świerk pospolity – Norway Spruce

Świerk norweski jest pożądany ze względu na silne, pochylone ku górze gałęzie doskonale nadające się do trzymania ciężkich ozdób. Drzewa mają sztywne, zimozielone igły. Mają też mocny, przyjemny świerkowy aromat. Należy jednak pamiętać, że gatunek ten szybko traci igły.

 

Poinsecja – Gwiazda Betlejemska. Co robić, żeby świąteczny wilczomlecz pięknie zakwitł?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię