Bank żywności oraz spiżarki żywności – wyjaśniamy

Na terenie całych Stanów Zjednoczonych znajduje się ponad 200 banków żywności dzięki którym ponad 2,5 miliarda funtów żywności rocznie trafia do osób potrzebujących pomocy.

Food banks, czyli banki żywności to organizacje non-profit, która zbierają i dystrybuują żywność do organizacji charytatywnych, które zajmują się walką z głodem. Banki żywności działają jako magazyny żywności i magazyny dystrybucji dla mniejszych agencji pierwszej linii. Food banks zazwyczaj nie rozdają żywności bezpośrednio osobom poszukującym żywności. Banki żywności otrzymują żywność niechcianą i nadwyżkową od przemysłu spożywczego, dystrybutorów żywności i producentów, a nawet lokalnych hodowców. Wszystkie banki żywności polegają na darczyńcach i wolontariuszach. Bez nich, food banks nie byłyby w stanie operować.

Spiżarki żywnościowe często nazywane są ramionami banków żywności. Dzięki food pantries żywność trafia w ręce potrzebujących. Spiżarkami żywności mogą być jadłodajnie – soup kitchens, domy grupowe, schroniska, szkoły, ośrodki dla seniorów, mieszkania dla seniorów o niskich dochodach, placówki opieki zdrowotnej i inne.

Gospodarstwa domowe, które mają trudności z zapewnieniem wystarczającej ilości żywności dla członków rodziny, mogą uczestniczyć w federalnych programach pomocy żywieniowej i lokalnych programach pomocy żywnościowej, takich jak spiżarnie żywności. Spiżarnie zazwyczaj zapewniają bezpłatne artykuły spożywcze. W zależności od potrzeb i zasobów finansowych, niektóre gospodarstwa domowe mogą korzystać ze spiżarni żywności tylko w nagłych przypadkach, podczas gdy inne mogą korzystać ze spiżarni żywności w sposób bardziej regularny.

Greater Chicago Food Depository

Jedną z popularnych organizacji na terenie Chicago i gminy Cook jest Greater Chicago Food Depository. Tam każdy może otrzymać darmową żywność. Większość punktów nie wymaga nawet okazania dokumentu tożsamości. Niektóre pytają o dowód tożsamości, aby upewnić się że osoba mieszka w rejonie ich usług.

Wśród ośrodków oferujących pomoc są:

 • Spiżarnie żywności i dystrybucje artykułów spożywczych.
 • Programy gorących posiłków i jadłodajnie oferujące gotowe posiłki.
 • Dystrybucja artykułów spożywczych na świeżym powietrzu.
 • Programy dla osób starszych/seniorów są otwarte dla osób w wieku 60 lat i starszych.
 • Zobacz też: 6 mało znanych korzyści płynących z SNAP

Aby znaleźć miejsc pomocy żywieniowej wystarczy wejść na stronę internetową Greater Chicago Food Depository i wpisać adres zamieszkania w ich interaktywną mapę https://www.chicagosfoodbank.org/find-food/#find-food, aby otrzymać listę miejsc, w których można otrzymać pomoc.

Inne banki i spiżarki żywności

Illinois Department of Human Services wymienia kilka lokalizacji na terenie Illinois, w których można otrzymać informacje na temat pomocy żywnościowej.

Central Illinois Foodbank

 • 1937 East Cook Street, P.O. Box 8228, Springfield, IL 62703
 • Telefon: 217-522-4022

Pomoc żywnościowa dla kwalifikujących się gospodarstw domowych w następujących gminach: Adams, Bond, Brown, Cass, Christian, Effingham, Fayette, Greene, Jefferson, Logan, Macon, Macoupin, Marion, Menard, Montgomery, Morgan, Pike, Sangamon, Schuyler, Scott i Shelby.

 

Eastern Illinois Foodbank

 • 2405 North Shore, Urbana, IL 61802
 • Telefon: 217-328-3663

Pomoc żywnościowa dla kwalifikujących się gospodarstw domowych w następujących gminach: Champaign, Clark, Clay, Coles, Crawford. Cumberland, Douglas, Edgar, Ford, Iroquois, Jasper, Moultrie, Piatt i Vermilion.

Greater Chicago Food Depository

 • 4100 West Ann Lurie Place, Chicago, IL 60632
 • Telefon: 773-247-3663

Pomoc żywnościowa dla kwalifikujących się gospodarstw domowych w Cook gminie.

Northern Illinois Foodbank

 • 273 Dearborn Court, Geneva, IL 60134
 • Telefon: 630-443-6910

Pomoc żywnościowa dla kwalifikujących się gospodarstw domowych w następujących gminach: Boone, DeKalb, DuPage, Grundy, Kane, Kankakee, Kendall, Lake, McHenry, Ogle, Stephenson, Will i Winnebago.

Peoria Area Foodbank

 • 711 West McBean, Peoria, IL 61605
 • Telefon: 309-671-3906

Pomoc żywnościowa dla kwalifikujących się gospodarstw domowych w następujących gminach: DeWitt, Fulton, Livingston, Marshall, Mason, McLean, Peoria, Tazewell i Woodford.

 

Lista spiżarek i jadłodajni w Illinois

Strona http://www.illinoisfoodbanks.org/sites.asp zawiera informacje o wszystkich spiżarkach, jadłodajniach i schroniskach dostępnych na terenie Illinois. Wystarczy na stronie po lewej stronie zaznaczyć czy chcemy wyszukiwać rezultatów według miasta lub gminy. Następnie po prawej wpisać nazwę miasta lub gminy i kliknąć słowo Submit, aby otrzymać listę wszystkich dostępnych miejsc.

ZJ

Piramida przetrwania – 6 podstawowych zasad życia preppersów

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię