12 najpiękniejszych zabytków świata

Bazylika Świętego Piotra, Watykan

Świat jest pełen wspaniałych budowli wykonanych przez wielkich artystów. Od urzekających starożytnych miast, średniowiecznych katedr i nowoczesnych klejnotów architektonicznych, po miasta i fortece wykute w skałach.

Oto 12 uważanych za najpiękniejsze budowle świata:

1. Bazylika Świętego Piotra, Watykan

Jeden z największych kościołów na świecie i kolebka katolicyzmu. Ten imponujący renesansowy kościół jest niesamowitym widokiem, niezależnie od przekonań religijnych. Mówi się, że centralna część papieskiej enklawy Watykanu została zbudowana na miejscu pochówku św. Piotra, jednego z 12 apostołów Jezusa Chrystusa i pierwszego papieża. Olśniewający kościół Watykanu jest najbardziej znany ze swoich bogactw, w tym najwyższej na świecie kopuły, włoskiego arcydzieła renesansu zaprojektowanego przez Michała Anioła. Bazylika watykańska jest drugim co do wielkości kościołem na świecie , większą świątynią jest tylko bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro.

2. Sigiriya, Sri Lanka

Sigiriya, wystająca z równin i lasów północno-wschodniej Sri Lanki, jest jednym z najbardziej urzekających zabytków w tym kraju. Ta imponująca forteca skalna o wysokości 656 stóp (200 m) została ponownie odkryta przez brytyjskich historyków w XIX wieku. Sigiriya została zbudowana przez króla Kashyapę I w V wieku naszej ery. jej nazwa oznacza lwią skałę, a wejścia strzeże para gigantycznych lwich łap. Z potężnymi 1200 stopniami na szczyt odkrywając widoki na ogrody i dżunglę.

Sigiriya, Sri Lanka

3. Zakazane Miasto, Pekin, Chiny

Przez pięć wieków za dynastii Ming i Qing zwykłym obywatelom Chin zabraniano nawet zbliżania się do murów Pałacu Cesarskiego. Po przekształceniu się w muzeum w 1925 roku i wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiekt jest otwarty dla zwiedzających. Rozciągający się na imponujących 250 akrach kompleks z dobrze zachowanymi budynkami zadziwia z prawie 9000 pomieszczeń zawierających przedmioty i artefakty z tysięcy lat chińskiej historii.

4. Wieża Eiffla, Paryż, Francja

Najsłynniejsza na świecie konstrukcja z kutego żelaza i symbol Paryża wznosi się na wysokość 1063 stóp – 324 metrów nad eleganckim miastem. Wieża Eiffla miała być tylko tymczasową konstrukcją, kiedy została otwarta na Wystawę Światową w 1889 roku. Wielu mieszkańców Paryża uważało wieżę za monstrum, ale teraz jest ona jednym z najbardziej odwiedzanych zabytków na świecie – około 7 milionów turystów rocznie.

Wieża Eiffla, Paryż, Francja

5. Pałac Schönbrunn, Wiedeń, Austria

Austria jest pełna wystawnych, pozłacanych pałaców, które wskazują na minioną epokę. Jednym z najpiękniejszych jest pałac Schönbrunn w Wiedniu. Zaprojektowany przez architekta Fischera von Erlacha barokowe arcydzieło było letnią rezydencją cesarzy Habsburgów od XVIII wieku do 1918 roku. Dzięki misternie malowanym sufitom, bezcennym królewskim skarbom i błyszczącym kryształowym żyrandolom UNESCO dodało pałac i jego wspaniałe ogrody do swojej Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego w 1996 roku. Obecnie jest najczęściej odwiedzaną atrakcją Austrii.

6. Złota Świątynia, Amritsar, Indie

Złota Świątynia jest jednym z najświętszych miejsc w Indiach, a także jednym z najpiękniejszych miejsc kultu religii na świecie. Złocona świątynia z XVI wieku wydaje się unosić nad Amrit Sarovar – odblaskowym basenem, majestatycznie mieniąc się w świętej wodzie. Znane jako jedno z najbardziej czczonych świętych miejsc dla Sikhów, wewnętrzne sanktuarium świątyni mieści oryginalną kopię świętej księgi Sri Guru Granth Sahib. Tysiące ludzi co roku pielgrzymują do tego niezwykłego i zaskakująco spokojnego miejsca kultu w Pendżabie.

7. Pałac Zimowy, Sankt Petersburg, Rosja

Absolutne arcydzieło rosyjskiej architektury barokowej, Pałac Zimowy jest najbardziej charakterystycznym budynkiem Sankt Petersburga. Dawna rezydencja carów zachwyca bogactwem. Obecnie jest siedzibą Ermitażu, wypełnionego niesamowitymi skarbami i imponującą kolekcją sztuki. Pałac zbudowany został nad brzegiem rzeki Newy w XVIII wieku przez barokowego architekta Bartolomeo Francesco Rastrelli w latach 1754–62. Pałac mieści ponad 1000 misternie zdobionych pokoi i sal.

8. Pałac Alhambra, Granada, Hiszpania

Położony u podnóża Sierra Nevada, Pałac Alhambra jest mauretańskim arcydziełem i jednym z najpiękniejszych zabytków Europy. Wznoszący się nad przepięknym andaluzyjskim miastem Granada, sułtani Nasrydów rządzili ostatnim hiszpańskim królestwem muzułmańskim z tego wystawnego pałacu królewskiego przez 250 lat. Padli pod panowaniem Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylii, a w 1492 roku pałac stał się dworem chrześcijańskim. Rozległy kompleks składa się z trzech części: Casa Real – pałac królewski, Alcazaba – stara forteca i sennego letniego pałacu Generalife.

Pałac Alhambra, Granada, Hiszpania

9. Akropol, Ateny, Grecja

Dominuje nad miastem od tysiącleci. Przyciągający uwagę starożytny kopiec ma kilka niesamowitych klasycznych ruin, ale Partenon w jego najwyższym punkcie jest jego najbardziej charakterystyczną budowlą. Symbol początków demokracji. Ta klasyczna świątynia została zbudowana w V wieku p.n.e. i poświęcona bogini Atenie.

10. Wenecja, Włochy

Nie ma drugiej Wenecji nigdzie na świecie. To historyczne miasto zbudowane na ponad 100 wyspach na lagunie od wieków urzeka podróżników. Dzięki malowniczym ciekom wodnym, ozdobnej architekturze, brukowanym alejkom, eleganckim piazza i wyszukanym mostom miasto jest rajem dla mieszkańców i turystów. Wenecja jest wypełniona cudami architektury, takimi jak Pałac Dożów, Plac Świętego Marka oraz niezliczone wykwintne kościoły i pałace. Każdy z nich jest pełen bezcennych artystycznych klejnotów i pomaga miastu zachować wenecką kulturę i silne tradycje.

Wenecja, Włochy

11. Piramidy w Gizie, Kair, Egipt

Egipt jest prawdopodobnie najbogatszą na świecie skarbnicą starożytnych zabytków. Najbardziej intrygujące konstrukcje w Egipcie to potężne piramidy w Gizie. Te monumentalne grobowce są jedynym cudem starożytnego świata, który przetrwał próbę czasu. Zbudowana w latach 2580-2560 p.n.e. pod rozkazami faraona Chufu, Wielka Piramida ma 481 stóp wysokości (147 m) i była najwyższą na świecie konstrukcją stworzoną przez człowieka, dopóki nie zbudowano Katedra Świętego Pawła w Londynie ponad 35 wieków później.

12. Sagrada Familia, Barcelona, ​​Hiszpania

Ta strzelista gotycka bazylika w Barcelonie stała się symbolem awangardowego miasta. Co roku przyciąga miliony turystów. Antoni Gaudí rozpoczął prace nad swoim arcydziełem w 1882 roku. Bazylika nadal nie jest ukończona. Jej ukończenie ma nastąpić dopiero w 2026 roku, w setną rocznicę jego śmierci. Słynny kataloński architekt nadzorował budowę katedry. Został pochowany w kaplicy w krypcie Sagrada Familia.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię