Produkty legalne w USA, a zakazane w innych krajach

Wiele szkodliwych produktów spożywczych zakazanych na świecie jest nadal dostępnych w USA. Co dziwi, niektóre z nich są zabronione nawet w Chinach.

Oto 15 najpopularniejszych z nich:

Łosoś hodowany

Zazwyczaj są one hodowane w dużych zbiornikach wodnych, gdzie jest ich zdecydowanie za dużo na powierzchnię jaką zajmują. Podczas gdy dziki łosoś ma jasny różowawo-czerwonawy kolor, łosoś hodowlany może mieć szarawy odcień. Dzieje się tak, gdyż łosoś hodowlany jest karmiony zbożami, antybiotykami i innych lekami. To one nadają szary kolor miąższu, który jest następnie różowiony syntetyczną astaksantyną wytwarzaną z produktów petrochemicznych. Łosoś hodowlany jest zakazany w Australii, Nowej Zelandii i nawet Rosji. Kupując łososia szukaj odmian sockeye i alaskan.

Papaja hawajska

Większość papai uprawianej na Hawajach jest genetycznie modyfikowana, aby była odporna na wszechobecny wirus pierścieniowej plamistości. Papaja hawajska jest zakazana w Unii Europejskiej. Można uniknąć jedzenia genetycznie modyfikowanej papai wybierając tę,  która ma certyfikat ekologiczny.

Raktopamina

Chociaż prawie 160 krajów zakazało stosowania tego środka, jest on podawany jako dodatek paszowy głównie świniom i krowom, rzadziej kurom i indykom w USA. Raktopamina podaje się, aby wywołać maksymalny przyrostu masy ciała zwierząt bez nadmiernego przyrostu tłuszczu. Badania pokazują, że około 20% tego leku pozostaje w mięsie po uboju. Raktopamina jest zakazana w Europie, Rosji, Tajwanie i Chinach.

Bromowany olej roślinny

BVO jest dodawany do napoi gazowanych. Brom podrażnia skórę i błony śluzowe, a w niektórych przypadkach prowadzi do utraty pamięci i koordynacji mięśni. Bromowany olej roślinny gromadzi się w ludzkich tkankach i mleku matki, wychwytuje jod z organizmu i może powodować wysypkę na skórze, zmęczenie i arytmie. W USA- FDA tylko  ogranicza stężenie BVO w produktach. BVO jest zakazane w Europie i Japonii.

Arszenik

Leki zawierające arszenik są rutynowo podawane zwierzętami hodowlanymi w Stanach Zjednoczonych. Hodowcy twierdzą, że leki te pomagają zwierzętom szybciej rosnąć i sprawiają, że ich mięso staje się bardziej różowe i wygląda na „świeższe”. FDA zatwierdziła formę „organicznego arsenu”. Jednak badania pokazują, że organiczna wersja arszeniku może powrócić do swojej formy nieorganicznej, która jest znanym czynnikiem rakotwórczym. EPA klasyfikuje arszenik jako „czynnik rakotwórczy dla ludzi „. Arszenik jest zakazany w krajach Unii Europejskiej.

Bromian potasu

To składnik powszechnie używany do produkcji bułek do hamburgerów i hot-dogów, bajgli i innych wypieków w Stanach Zjednoczonych.
Piekarze utrzymują, że składnik powoduje , że ​​ciasto jest bardziej elastyczne i lepiej nadaje się do formowania i kształtowania. Badania naukowe łączą bromian potasu z uszkodzeniami układu nerwowego, problemami z tarczycą, dyskomfortem żołądkowo-jelitowym, rakiem i problemami z nerkami. Bromian potasu jest zakazany w Chinach, UE i Kanadzie. Pomimo tego, że stosowanie bromanu potasu jest nadal legalne w USA, w stanie Kalifornia prawo „Propozycja kalifornijska 65” nakazuje, aby mąka bromowana była oznaczona jako rakotwórcza. Kilka restauracji w USA dobrowolnie wyeliminowało bromian potasu ze swoich składników, w tym Panera Bread, która dodał bromian potasu do swojej tak zwanej listy „No-No List”.

Olestra

Olean – olestra to substancja chemiczna produkowana przez Procter & Gamble jako substytut tłuszczu w ich beztłuszczowych i wolnych od cholesterolu  „zdrowych”przekąskach. Spożywanie olestry może powodować wiele działań niepożądanych, w tym skurcze żołądka i biegunkę. Co więcej, olestra może utrudniać organizmowi prawidłowe wchłanianie witamin A, D, E i K do tego stopnia, że ​​FDA wymaga dodawania tych witamin do produktów zawierających olestrę. Olestra jest zakazana w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

BHT i BHA

Butylowany hydroksytoluen i butylowany hydroksyanizol są stosowane jako konserwanty w wielu produktach spożywczych sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych, w tym w żywności dla niemowląt, płatkach śniadaniowych, gumie do żucia i ziemniakach w proszku. BHA i BHT są zakazane w Japonii i niektórych krajach UE. Wielka Brytania zakazała stosowania BHA w żywności dla niemowląt.

Hormon wzrostu rBGH lub rBST

Bydlęcy hormon wzrostu (BGH), znany również jako bydlęca somatotropina (BST), to naturalny hormon wzrostu występujący u krów. Rekombinowany bydlęcy hormon wzrostu (rBGH) lub rekombinowana bydlęca somatotropina (rBST)  jest wytwarzany w laboratorium przy użyciu technologii genetycznej. Badania wykazały, że rBGH i rBST powodują niekorzystne skutki zdrowotne u krów. U ludzi hormon wzrostu jest powiązany z większym ryzykiem występowania rak piesi, prostaty i okrężnicy.
Syntetyczna wersja naturalnej bydlęcej somatotropiny RBGH jest powszechnie wstrzykiwana krowom mlecznym w USA w celu zwiększenia produkcji mleka. Chociaż FDA nadal utrzymuje, że rBGH jest bezpieczny, substancja chemiczna jest zakazana w co najmniej 30 innych krajach ze względu na negatywny wpływ jaki może mieć na ludzi. Najlepszym sposobem uniknięcia rBGH jest kupowanie mleka i innych produktów mlecznych, które na etykietach zawierają wyraźną informację „Bez rBGH” lub „Brak rBGH”.

Drób myty chlorem

W USA, drób, warzywa i owoce czyści się za pomocą chloru. Przepisy tego nie zakazują. W UE jest to surowo zabronione.

Azodikarbonamid (ADA)

Podczas pieczenia chleba przy użyciu azodikarbonamidu (ADA), środka wybielającego i kondycjonera do ciasta, powstaje substancja chemiczna znana jako semikarbazyd (SEM). Spożywanie dużej iloci SEM zwiększa się częstość występowania guzów. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nakazał ograniczenie tych substancji, gdzie tylko możliwe. Unia Europejska zakazała stosowania ADA.

 

BPA

Badania wykazały, że BPA – substancja chemiczna powszechnie stosowana w produkcji  tworzyw sztucznych, które są wykorzystywane do przechowywania żywności i napojów, może do nich przenikać.   BPA  może wpływać negatywny wpływ na zachowanie dzieci, mozg oraz na ciśnienie krwi. FDA stwierdziła, że ​​BPA jest bezpieczny w niewielkich ilościach. We Francji zabronione jest jego stosowanie przy produkcji wszystkich opakowań używanych do żywności.

Propylparaben

Parabeny są stosowane w kosmetykach i żywności. Coraz więcej firm kosmetycznych odchodzi od ich używania. W USA nadal znajdują się w żywności – trail mix, muffiny, ciastka, tortilla, etc. Parabeny mają negatywny wpływ na układ hormonalny i płodność. W 2006 roku propyloparaben został wykreślony z listy dodatków do żywności dopuszczonych w Unii Europejskiej.

Dziewięć nowych zabytków na liście Pomników Historii

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię