Nowy Jork chce zakazać pisania SMS-ów. Mandat do 250 dolarów

Envato Elements

Koniec bezkarnego korzystania z telefonów komórkowych w Nowym Jorku. Do senatu stanowego trafił projekt przepisów zakazujący pisania wiadomości tekstowych, czytania e-maili czy przeglądania stron internetowych w trakcie przechodzenia przez jezdnię. Chodzi o bezpieczeństwo.

Jeżeli przepisy wejdą w życie za korzystanie z przenośnych urządzeń elektronicznych na przejściach dla pieszych będzie można dostać mandat w wysokości od 25 do nawet 250 dolarów. W wyjątkowych sytuacjach kary będzie można uniknąć.

Projekt zaostrzenia przepisów czekał w stanowej zamrażarce niemal rok. Senator stanu Nowy Jork John Liu przyspieszył procedowanie ustawy:

„Chcemy uświadomić nowojorczyków, że można poczekać pięć sekund” – powiedział w rozmowie z CNN John Liu. I dodał: „Trudno nie zauważyć ogromnej liczby osób, które wysyłają SMS-y przechodząc przez jednię”

 

Kiedy zaostrzone przepisy wejdą w życie? Tego dokładnie nie wiadomo. Przed ostatecznym głosowaniem projekt ustawy musi zostać pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. Transportu.

W Honolulu już sypią się mandaty

Od 2017 roku można dostać mandat za pisanie SMS-ów podczas przechodzenia przez jezdnię w Honolulu.

A na amerykańskich ulicach giną tysiące pieszych 

6227 pieszych zginęło na jezdniach w 2018 roku – wynika z raportu Governors Highway Safety Association. To najwięcej od ponad 30 lat. Do 75 proc. wypadków dochodzi po zmroku.

Governors Highway Safety Association, liczba śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych w USA

Zwolennicy zaostrzenia przepisów w Nowym Jorku twierdzą, że nawet jeśli projekt ustawy nie wejdzie w życie, już zmusił ludzi do myślenia.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię