Żydzi dziękują Polakom

W zeszłą niedzielę, Żydowska Fundacja Sprawiedliwych uhonorowała Polaków, którzy ratowali Żydów podczas Holokaustu.

„W imieniu narodu żydowskiego dziękuję Wam za wasze szlachetne czyny sprzed wielu lat, ponieważ kiedy większość odwróciła się od swoich żydowskich sąsiadów, Wy nie zrobiliście tego” – powiedział wiceprezes Żydowskiej Fundacji Sprawiedliwych Stanlee Stahl. „Zawsze będziemy o Was pamiętać w naszych modlitwach, ponieważ to co zrobiliście 75 lat temu nie było tylko uratowaniem Żyda. Wasze czyny umożliwiły narodziny kolejnych żydowskich pokoleń”.

Podczas uroczystości odbywających się w Warszawie, dyplomaci amerykańscy i izraelscy złożyli hołd 30 Polakom uczestniczącym w spotkaniu.

Stahl wyróżnił dwóch braci, Andrzeja i Leszka Mikołajków, którzy wraz z rodzicami uratowali żydowską matkę, ojca i ich dwóch synów. Dzięki temu jednemu czynowi, dzisiaj jeden z uratowanych synów doczekał się 12 swoich synów, a jego cała rodzina liczy 300 osób.
„Swoim czynem daliście życie setkom, jeśli nie tysiącom ludzi. Pomogliście naprawić świat” – dodał Stahl.

Wszyscy zebrani zostali odznaczeni najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym ” Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” nadawanym nie-Żydom przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Według Yad Vashem do tej pory 27 362 osobom na świecie zostało przyznane to wyróżnienie. Na tej liście Polska zajmuje pierwsze miejsce z 6 000 odznaczonych.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię