6 prezydentów USA z najwyższym ilorazem inteligencji

Aby otrzymać członkostwo w Mensa – największym i najstarszym stowarzyszeniu zrzeszającym ludzi o wysokim ilorazie inteligencji, należy posiadać IQ nie mniejsze niż 132 w skali Wechslera. Przynajmniej sześciu amerykańskich prezydentów może pochwalić się dużo wyższym ilorazem inteligencji niż wymagane przez Mensę 132 punkty.

 

1. John Quincy Adams

  • Wynik IQ: 168,75

Jeden z najbardziej szanowanych i produktywnych prezydentów Ameryki. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Harvarda. Był szóstym prezydentem Ameryki – 1825-1829.
Miał niesamowite zdolności dyplomatyczne – zawarł traktat w Gandawie, zakończył wojnę 1812 roku, negocjował z Wielką Brytanią położenie granicy USA z Kanadą; i kupił Florydę od Hiszpanii.

2. Thomas Jefferson

  • Wynik IQ: 153,75

Oficjalnie Thomas Jefferson był plantatorem, prawnikiem i politykiem – ale miał również ogromną wiedzę z zakresu mechaniki, architektury. Władał kilkoma językami jak również był utalentowanym geodetą i matematykiem. Był niezwykle zajętym człowiekiem z ogromnym wachlarzem zainteresowań, które utrzymywał pod kontrolą zgodnie z bardzo ścisłym harmonogramem.

 

W wieku 30 lat napisał Deklarację Niepodległości. Jako trzeci prezydent (1801-1809) podwoił terytorium kraju, wynegocjował pokój z Francją i rozwininął handel amerykański. Po przejściu na emeryturę założył University of Virginia.

3. John F. Kennedy

  • Wynik IQ: 150,65

JFK na Harvardzie interesował się filozofią polityczną, a następnie służył z wyróżnieniem w Naval Reserve podczas II wojny światowej. Podczas swojej krótkiej prezydentury (1961-1963) stanął w obliczu gwałtownych zmian w polityce. Kennedy poprowadził Stany Zjednoczone przez zimną wojnę, walkę z Kubą i Bliskim Wschodem. Podpisał ustawę o równych wynagrodzeniach z 1963 roku, która stała się ustawą o prawach obywatelskich rok później.

4. Bill Clinton

  • Wynik IQ: 148,8

Prezydent nr 42 (1993-2001) dał się poznać jako zdolny uczeń już w liceum. Reprezentował swoją szkołę na spotkaniu z JFK. To zainspirowało go do podjęcia służby publicznej. Edukację pobierał w Georgetown, w Oksfordzie, a na końcu w Yale Law School. Był wykładowcą prawa na Uniwersytecie w Arkansas. Swoją karierę polityczną rozpoczął od stanowiska gubernatora Arkansas.

5. Woodrow Wilson

  • Wynik IQ: 145,1

Pomimo tego, że nie był zbyt dobrym uczniem udało mu się ukończyć prawo. Po studiach otworzył swoją własną kancelarię prawniczą. Prawo jednak szybko mu sie znudziło i wrócił do szkoły w celu ukończenia kierunku nauk politycznych. Został 28. prezydentem USA- 1913-1921. W dziedzinie polityki zagranicznej Wilson często uciekał się do interwencji zbrojnych, by chronić interesy amerykańskie.

 

6. Jimmy Carter

  • Wynik IQ: 145,1

Jimmy Carter pochodził z zamożnej rodziny. Studiowali rolnictwo i księgowość. Mając 30 lat zainteresował się polityką. Został wybrany na gubernatora Georgii w 1971 roku. Był 39. prezydentem. Urząd sprawował w trudnym okresie (1977–1981) ze względu na zimną wojnę, konflikt na Bliskim Wschodzie i stagnacyjną gospodarkę w kraju. Jego prezydentura była wypełniona pracą humanitarną i pisaniem. Od czasu opuszczenia Białego Domu napisał ponad dwadzieścia książek.

Szczątki czterech byłych prezydentów polecą w kosmos

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię