Grzyb atakuje plantacje bananów ! Znamy szczegóły!

Mamy złą wiadomość dla wielbicieli bananów.

W sierpniu 2019 roku testy laboratoryjne przeprowadzone przez naukowców w Kolumbii potwierdziły plotkę że grzyb, który zniszczył plantacje bananów na Filipinach i w Indiach, dotarł do Ameryki Łacińskiej, będącej sercem światowej gospodarki eksportu bananów.

Grzyb rozprzestrzenia się w zastraszającej prędkości na plantacjach bananów, a klonowane przez nas banany są wobec niego zupełnie bezbronne.
W laboratoriach w Wilekiej Brytaniii i Austarlii naukowcy starają się znaleźć sposoby genetycznej modyfikacji owoców, aby uczynić je odpornymi na grzyby .

W chwili obecnej na grzyb który dziesiątkuje banany nie ma lekarstwa – a ponieważ banany dostępne w amerykańskich sklepach są klonowane i genetycznie identyczne, kiedy choroba zabija jedną roślinę, każda inna roślina w pobliżu jest również zagrożona.

„Myślę, że kwestią czasu jest, zanim choroba dotrze do całej Ameryki Łacińskiej”, mówi Gilad Gershon, CEO Tropic Biosciences, startupu wykorzystującego edycję genów w celu stworzenia wersji banana odpornej na choroba.
Na razie choroba została wykryta tylko w Kolumbii – rząd ogłosił tam stan wyjątkowy i zniszczył uprawy – niestety, najprawdopodniej nie upłynie dużo czasu zanim się nie pojawi w Ekwadorze, gdzie rośnie większość bananów sprzedawanych do USA i Europy.

Obecna sytuacja przypomina tę z lat pięćdziesiątych XX wieku, gdy na ogromnych plantacjach bananów wyhodowano rodzaj banana zwanego Gros Michel – podobno słodszego i smaczniejszego niż standardowy banan dostępny obecnie w sklepach spożywczych – ale inna wersja tego samego grzyba, rodzaj choroby panamskiej, zabijała uprawy.

Firmy bananowe starały się znaleźć alternatywę i zaczęły hodować Cavendish, odmianę odporną na pierwszy wariant grzyba. Chociaż istnieje około 1000 odmian bananowca, Cavendish jest wyjątkowy pod względem zdolności szybkiego wzrostu i wysyłania dużych odległości – i ma smak i wygląd, jakiego oczekują teraz konsumenci.
„Dole, Del Monte, wszyscy sprzedają ten sam rodzaj banana”, -mówi Randy Ploetz, patolog roślin z University of Florida, który jako pierwszy odkrył nowy grzyb bananowy z Tajwanu pod koniec lat 80.

„ Kiedy rozmnażamy uprawę, odbywa się to przez klonowanie, czyli plantacje są w zasadzie jednorodnymi monokulturami tego samego klonu banana.

”Grzyb nie powoduje, że owoce są niebezpieczne do jedzenia, ale rozwija się w roślinie, zatkając naczynia które przenoszą składniki odżywcze i wodę, przez co roślina ostatecznie umiera.

W laboratorium Tropic Biosciences w Wielkiej Brytanii badacze używają CRISPR, narzędzia do edycji genów, używanego przy pracach na uprawach takich jak plantacje kawy; CRISPR może precyzyjnie wyciąć część genomu rośliny, ( w przeszłości naukowcom udało się wyciąć gen związany z kofeiną)
Ale do stworzenia odpornego na choroby banana Cavendish używają dodatkowej technologii: zamiast wyjmować gen, narzędzie działa z genami interferencyjnymi RNA, rodzajem genu, który może wyłączyć określone funkcje w komórce. To „wyciszające” działanie można skierować poza własne komórki banana, aby wyłączyć geny w patogenach, takich jak grzyb. „Jest to strategia bezpośredniego ataku na patogen” – mówi Eyal Maori, dyrektor ds. Nauki w Tropic Biosciences.

To jest coś, czego nie można zrobić z tradycyjną edycją genów. To także szybsze rozwiązanie; podczas gdy normalny proces edycji genów może zająć nawet dekadę, aby zidentyfikować gen banana, który można zmienić, aby uzyskać odpowiednią odporność na choroby, startup był w stanie znaleźć właściwy cel w ciągu kilku miesięcy.
Ponieważ technologia ta nie jest transgeniczna (tzn. Nie zawiera obcego DNA w bananie), banany prawdopodobnie nie zostaną uznane za genetycznie zmodyfikowane w USA.

W Australii naukowcy testują inne podejście. Po kilku latach badań odkryli gen u dzikiego banana, który był odporny na tę chorobę, i umieścili ten gen w Cavendish. W odległej części Australii w pobliżu miasta Humpty Doo (tak, Humpty Doo) z powodzeniem przeprowadzili próby terenowe. Po trzyletniej rundzie prób są teraz w trakcie kolejnej rundy testów. Genetycznie zmodyfikowany banan może potencjalnie być w sprzedaży za kilka lat, w zależności od czasu potrzebnego na uzyskanie zgody organu nadzoru.
To, czy konsumenci by to przyjęli, to kolejne pytanie.

Niektórzy mogą zastanawiać się, czy w ogóle nie trzeba iść tak daleko, aby uratować banana. Korporacje takie jak United Fruit Company (która później przekształciła się w Chiquita) podsyciły globalny popyt na owoce, ale zapewne ludzie mieszkający poza obszarami tropikalnymi mogli wrócić do życia „sprzed banana” i zjeść lokalne owoce.
Jednakże nie można zapominać ze w niektórych krajach rozwijających się owoce bananowca są kluczowym źródłem składników odżywczych.
Banany to również przemysł o wartości 44 miliardów dolarów i kluczowe źródło miejsc pracy. W samym roku 2018 Stany Zjednoczone zaimportowały banany o wartości 2,8 mld USD, więcej niż jakikolwiek inny kraj

„Banan jest bardzo ważną rośliną uprawną, zarówno z punktu widzenia żywienia wielu ludzi na całym świecie, jak i zapewnia źródło utrzymania wielu ludziom w krajach rozwijających się,” mówi Gershon. „To podstawa wielu gospodarek na całym świecie. Opanowanie grzyba niszczącego uprawy to prawdziwe wyzwanie i ciężko pracujemy, aby je rozwiązać. ”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię