Sztućce z kukurydzy i mąki? Polak potrafi!

Nowe biotworzywo składające się głównie ze skrobi wynaleźli chemicy z Politechniki Gdańskiej.

Formuła tego innowacyjnego biotworzywa składa się głównie z termoplastycznej skrobi uzyskiwanej z mąki ziemniaczanej oraz biopolimeru poliaktydu. Jest to biopolimer, który podobnie, jak skrobia, jest całkowicie biodegradowalny.

Pracami nad tworzywem jak również zespołem kierowała pani profesor Helena Janik z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej Katedry Technologii Polimerów.

Prace nad tym wynalazkiem trwały kilka lat. Głównym problemem było dobranie odpowiednich proporcji skrobii, poliaktyd i innych dodatków tak aby stworzyć bardzo wytrzymały materiał o właściwościach termoplastycznych. W końcu udało się.

Stworzone biotworzywo nie tylko można kształtować w dowolnej formie, ale i pozwala ono na formowanie przedmiotów o wysokiej wytrzymałości, a przy tym jest całkowicie biodegradowalne.

Tworzywo to wspaniale nadaje się do wytwarzania jednorazowych sztućców i naczyń. Po ich użyciu, przedmioty mogą być wrzucone do kompostu, gdzie całkowicie się rozłożą. Cóż może być lepszego dla środowiska!

Pracujący w Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej broker innowacji Robert Bajko, w rozmowie z PAP powiedział, że „w przypadku tego nowego materiału nie ma konieczności inwestowania w nowy park maszynowy czy generalnie wprowadzania jakichkolwiek zmian w urządzeniach, które dotąd służyły na przykład do produkcji naczyń jednorazowych z tworzyw sztucznych”. Bajko dodał: „Nie chodzi nam o to, żeby sprzedać nasz produkt jakkolwiek, ale aby to zrobić z jak największym pożytkiem dla społeczeństwa – takie cele przyświecają jednostce, w której pracuję”.
Gratulujemy!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię