Empatyczny i szczęśliwy jak Duńczyk

0
344

Duńczycy uczą dzieci empatii od najmłodszych lat. I co z tego wynika?

Empatia – zdolność do odczuwania stanów psychicznych drugiego człowieka, umiejętność wczucia się w sytuację innej osoby, łatwość odczytywania i rozumienia nastroju innych ludzi.

Badania pokazują, że mózg jest przede wszystkim organem społecznym. Uczy się, przyswaja informacje i umiejętności poprzez obserwowanie innych – tego, jak inni sobie radzą z różnymi wyzwaniami, trudnościami, jak funkcjonują i jakie działania podejmują.

Szwajcarski biolog i psycholog, Jean Piaget, który zajmował się zagadnieniem empatii zauważył, że dzieci w wieku do 7 lat są egocentrykami i są “nieświadomie skoncentrowane na sobie”. Oznacza to, że nie potrafią wczuć się w położenie innej osoby i są przekonane, że znajdują się w centrum wszechświata.

Według Michele Borba, psychologa i autora książki “Unselfie” empatyczne dzieci mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu w świecie skoncentrowanych na sobie narcyzów. Aż 30 procent narcyzów zapada na depresję i zaburzenia psychiczne.

Według Duńczyków umiejętność empatii jest tak ważna jak nauka duńskiego czy matematyki. Dlatego też jedna godzina empatii w tygodniu została wpisana w obowiązkowy program edukacyjny w szkołach podstawowych.

Jedną z metod stosowanych podczas zajęć jest właśnie wykorzystywanie mózgu jako organu społecznego.

Na zajęciach dzieciom pokazuje się zdjęcia twarzy wyrażających różne emocje, takie jak np.: strach, złość, gniew czy szczęście. W ten sposób dzieci uczą się emocji i reakcji na nie.

Klasy o nazwie Klassen Tid , czyli Czas dla klasy, omawiają problemy szkolne i domowe każdego dziecka. Lekcje polegają na rozmowie i mają uczyć szacunku dla drugiego przez zrozumienie różnić w przeżywaniu emocji. Duży nacisk jest kładziony na relacje uczeń-nauczyciel oraz uczeń-uczeń. Wszystko co robią ma wpływać na poczucie bezpieczeństwa, które według Duńczyków jest bardzo ważne dla efektywnego rozwoju.

Duńczycy również uważają, że powyższe metody sprzyjają wychowaniu liderów np. w biznesie.

Może coś w tym jest. Światowe Forum Ekonomiczne plasuje Danię na 6 miejscu w rankingu najlepszych systemów edukacji. A według World Happiness, Duńczycy są najszczęśliwszymi ludźmi świata.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię