Jesteście gotowi na zmianę czasu na zimowy?

W ten weekend wracamy do czasu zimowego

W nocy z soboty na niedzielę cofamy wskazówki zegarów o godzinę – z godz. 3 na 2. W niedzielę śpimy więc o godzinę dłużej.

Niestety zmiana czasu dwa razy w ciągu roku ma więcej wad niż zalet. A niektóre skutki uboczne zmiany czasu mogą nawet zagrażać naszemu życiu.

„Od czasu ustanowienia czasu letniego pojawiły się kontrowersje dotyczące tego, czy osiąga on swoje cele, czy nie, a jeśli tak – za jaką cenę”, powiedział Timothy Morgenthaler, dyrektor Centrum Medycyny Snu Mayo Clinic. Morgenthaler przejrzał około 100 dokumentów medycznych dotyczących wpływu zmiany czasu na zdrowie.

Oto, co powinniśmy wiedzieć na ten temat:

  • Zmiana czasu ma wpływ na nasz sen – szczególnie u osób, które nie chodzą spać regularnie i nie wysypiają się. Z reguły po zmianie czasu potrzebujemy około 7 dni, aby wrócić do normy.
  • Zwiększa się ryzyko zawału serca lub udaru mózgu – szczególnie w poniedziałek tuż po zmianie czasu odnotowuje się większy procent zawałów i udarów. Według badań przeprowadzonych przez University of Colorado, kiedy tracimy godzinę snu na wiosnę, ryzyko zawału serca wzrasta o 25%. Gdy zegar oddaje tę godzinę snu jesienią, ryzyko zawału spada do 21%. Wstępne badania American Academy of Neurology sugerują, że zmiany czasu również zwiększają ryzyko udaru mózgu. To dlatego, że zakłócenie wewnętrznego zegara biologicznego osoby może zwiększyć ryzyko udaru niedokrwiennego, najczęstszego rodzaju udaru. Dane wykazały, że ryzyko udaru niedokrwiennego było o 8% wyższe dwa dni po zmianie czasu.
  • Jest ryzyko odczuwania otępienia – zmiany czasu wywołują otępienie, mają negatywny wpływ na umiejętność rozwiązywania problemów oraz funkcjonowanie pamięci roboczej i logiczne myślenie. W pierwszych dniach po zmianie czasu odnotowuje się zwiększoną ilość wypadków samochodowych.

Jak przygotować się do zmiany czasu?

  • Nie sięgaj po napoje, które dodają energii tylko na pewien czas, zwiększając poczucie zmęczenia.
  • Kładź się spać zgodnie z wewnętrznym zegarem – nie za wcześnie lub niezbyt późno.
  • Odłóż ważne sprawy do załatwienia na kolejne dni, aż organizm nie przyzwyczai się do zmiany czasu.
  • Zadbaj o higienę snu – weź ciepłą kąpiel, napij się gorącej herbaty, zrelaksuj się za pomocą muzyki lub książki.
  • Nastaw budzik tak, by wstać o zwykłej porze, uwzględniając zmianę czasu. Dzięki temu będzie można poradzić sobie z dodatkową godziną w ciągu dnia.
  • Postaraj się prowadzić w miarę regularny tryb życia. Zapomnij o popołudniowych drzemkach czy weekendowym dosypianiu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię