7 listopada – Światowy Dzień Feministek

Światowy Dzień Feministek obchodzony jest 7 listopada, czyli dokładnie wtedy, gdy w niektórych krajach świętuje się rocznicę rewolucji październikowej. Swoje korzenie ruch ten ma w XVII–XVIII wieku, choć jego ślady można znaleźć właściwie we wszystkich epokach.

Początki feminizmu sięgają czasów rewolucji francuskiej i powstania Deklaracji Praw Kobiety i Obywatelki w 1791 roku, którą na wzór Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela wydała Olympe de Gouges. Była ona francuską abolicjonistką, feministką, dramatopisarką. Za głoszone poglądy została zgilotynowana. Jednak za pierwszą feministkę i twórczynię dyskursu feministycznego w historii uznaje się Christine de Pisan, francuską pisarkę z XIV wieku.
Organizacje feministyczne prowadziły i nadal prowadzą kampanie na rzecz praw kobiet; w tym prawa wyborczego, do sprawowania urzędu publicznego, do pracy i uczciwego wynagrodzenia, do posiadania własności, do otrzymywania wykształcenia, do zawierania umów, do posiadania równych praw w ramach małżeństwa oraz do korzystania z urlopu macierzyńskiego. Feministki pracowały również na rzecz zapewnienia dostępu do legalnych aborcji i integracji społecznej oraz ochrony kobiet i dziewcząt przed gwałtem, molestowaniem seksualnym i przemocą domową.
W Polsce kobiety teoretycznie uzyskały prawa wyborcze po odzyskaniu suwerenności w 1918, tj. 7 listopada 1918 roku wraz z powstaniem rządu Ignacego Daszyńskiego. Pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa.
W Ameryce przodowało Wyoming w prawach wyborczych kobiet. Wyoming otrzymał przydomek „Stanu Równości” ze względu na jego historyczną rolę w ustanawianiu kobietom równych praw głosu. Wyoming było pierwszym terytorium, które przyznało „prawo wyborcze kobiet” w 1869 roku i stało się pierwszym stanem, który zezwalał kobietom na głosowanie, zasiadanie w ławach przysięgłych i piastowanie funkcji publicznych. W 1925 r. Nellie Tayloe Ross została pierwszą kobietą w USA wybraną na stanowisko gubernatora na stan Wyoming.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię