Czy technologia 5G jest bezpieczna dla naszego zdrowia?

„Telefony komórkowe – stare i nowe – w tym te z technologią 5G są bezpieczne dla ludzkiego zdrowia” – podał przewodniczący Federalnej Komisji Łączności (FCC) Ajit Pai. Dodał, że FCC jest za utrzymaniem obecnych limitów bezpieczeństwa dotyczących narażenia na częstotliwości radiowe. Należy nadmienić, że limity o których Ajit Pai mówi były po raz pierwszy przyjęte 23 lata.

Przez ostatnie sześć lata agencja badała opinię publiczną jaki i materiały naukowe i stwierdziła, że obecny poziom narażenia na promieniowanie z telefonów komórkowych, wież bezprzewodowych, routerów Wi-Fi i wszystkich innych urządzeń emitujących sygnały RF jest bezpieczny. Urzędnicy agencji dodali, że nie martwią się o nowy sprzęt wykorzystujący technologię 5G, w tym sprzęt wykorzystujący częstotliwości fal milimetrowych.

FCC, która ustala limity częstotliwości radiowych w ścisłym porozumieniu z Food and Drug Administration i innymi agencjami zdrowia, stwierdziła, że wszystkie agencje jednogłośnie sugerują utrzymanie obecnych limitów.

Od lat pojawiają się obawy i pytania dotyczące bezpieczeństwa urządzeń mobilnych.

W 2011 r. Światowa Organizacja Zdrowia powiedziała, że telefony komórkowe mogą powodować niektóre nowotwory mózgu, pozostawiając otwartą możliwość istnienia związku między rakiem a promieniowaniem telefonu komórkowego.

Ale większość badań nie znalazła związku między sygnałami o częstotliwości radiowej z telefonów komórkowych lub wież komórkowych a chorobą.

W ostatnich latach na całym świecie zaczęły pojawiać się nowe obawy związane z pracami nad piątą generacją technologii komórkowej, czyli 5G. W szczególności pojawiły się obawy, że widmo o wysokiej częstotliwości znane jako długości fali milimetrowej lub mmWave, stosowane we wczesnych wdrożeniach 5G, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie ludności. Niepokojący jest fakt, że wdrożenia 5G wymagają o wiele większej liczby małych wież komórkowych ustawionych bliżej miejsc, w którym ludzie mieszkają, pracują i chodzą do szkoły.

Urzędnicy FCC jednak uspokajają, twierdząc, że „nie ma nic specjalnego w 5G”. FCC dodaje, że dotychczasowe dowody naukowe wskazują, że 5G nie różni się niczym od żadnej innej technologii komórkowej, w tym 4G lub 3G pod względem wpływu na zdrowie. Dodali również, że sygnały o wyższej częstotliwości używane do dostarczania 5G również nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, oraz że istniejące wytyczne dotyczące narażenia na częstotliwości radiowe mają nadal zastosowanie do 5G, niezależnie od fal używanych do przepływu sygnału.

Urzędnicy podkreślili również, że obecne limity ekspozycji RF mają zastosowanie do każdego urządzenia emitującego sygnał częstotliwości radiowej i nie ograniczają się tylko do telefonów.

FCC od lat jest krytykowany za brak aktualizacji standardów bezpieczeństwa telefonów komórkowych od 1996 roku. Krytycy twierdzą, że poziomy powinny zostać poddane przeglądowi w oparciu o najnowszą technologię bezprzewodową. Dodają, że w ciągu ostatnich 10 lat ponad 500 nowych badań wykazało szkodliwe skutki biologiczne lub zdrowotne wynikające z narażenia na promieniowanie.

Powołując się na dokonane badania, ponad 240 naukowców opublikowało apel, w którym czytamy: „Liczne publikacje naukowe wykazały, że EMF wpływa na organizmy żywe. Skutki obejmują zwiększone ryzyko raka, stres komórkowy, wzrost szkodliwych wolnych rodników, uszkodzenia genetyczne, zmiany strukturalne i funkcjonalne układu rozrodczego, deficyty uczenia się i pamięci, zaburzenia neurologiczne oraz negatywny wpływ na ogólne samopoczucie ludzi. Uszkodzenia wykraczają daleko poza rasę ludzką, ponieważ coraz więcej dowodów wskazuje na szkodliwe skutki dla życia roślin i zwierząt. ”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię