Iran przysięga zemstę za zabójstwo generała Soleimaniego

BAGHDAD (AP) – Iran poprzysiągł zemstę za nalot USA w pobliżu lotniska w Bagdadzie, w którym zginął najwyższy irański generał. Zabicie generała Qassem Soleimaniego, szefa elitarnej irańskiej siły Quds Force, oznacza poważną eskalację konfliktu między Waszyngtonem a Iranem, który narastał odkąd prezydent Donald Trump wycofał się z porozumienia nuklearnego z 2015 roku i nałożył sankcje.

Stany Zjednoczone wezwały obywateli amerykańskich do „natychmiastowego” opuszczenia Iraku po piątkowym nalocie na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie, w którym zginęło Soleimani i dziewięć innych osób, podała w piątek telewizja irańska. Departament Stanu powiedział, że ambasada amerykańska w Bagdadzie, która została zaatakowana przez wspieranych przez Iran bojowników i ich zwolenników na początku tego tygodnia, jest zamknięta, a wszystkie służby konsularne zostały zawieszone.

W chwili obecnej około 5 200 amerykańskich żołnierzy stacjonuje w Iraku, gdzie głównie szkolą siły irackie i pomagają w walce z bojownikami Państwa Islamskiego.

Przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei ostrzegł USA przed zbliżającym się odwetem, ogłosił trzy dni żałoby publicznej i mianował generała dywizji Esmaila Ghaaniego na szefa Quds Force.

Prezydent Iranu Hassan Rouhani nazwał zabójstwo „haniebną zbrodnią” i przyrzekł, że jego kraj „zemści się”.

Tysiące wiernych w stolicy Iranu, Teheranie, wyszły na piątek na ulice śpiewając „Śmierć zwodniczej Ameryce”.

Departament Obrony powiedział, że zabił 62-letniego Soleimaniego, ponieważ „aktywnie opracowywał plany ataku na amerykańskich dyplomatów i członków służby w Iraku i całym regionie”. Oskarżył również Soleimaniego o zgodę na zorganizowane brutalne protesty przy ambasadzie USA w Bagdadzie.

Według słów irackiego funkcjonariusza ds. Bezpieczeństwa, do zabójstwa doszło w momencie w którym Soleimani wysiadł z samolotu przylatującego z Syrii lub Libanu. Wybuch rozerwał jego ciało na kawałki wraz z ciałem Abu Mahdiego al-Muhandisa, zastępcy dowódcy wspieranych przez Iran bojowników w Iraku, zwanych Ludowymi Siłami Mobilizacyjnymi. Ciało Soleimaniego zostało zidentyfikowane na podstawie pierścienia, który nosił. Irańska telewizja państwowa podała w piątek, że w nalocie zginęło 10 osób, w tym pięciu członków Gwardii Rewolucyjnej i zięć Soleimani, którego ciało dotychczas nie zostało zidentyfikowane.

Trump, który spędza wakacje w swoim prywatnym klubie w Palm Beach na Florydzie, napisał w piątek na Twitterze, że nalot został zaplanowany, ponieważ Soleimani „planował zabić” wielu Amerykanów.

 

Obudziliśmy się w bardziej niebezpiecznym świecie” – powiedziała w radiu RTL wiceminister spraw zagranicznych Francji Amelie de Montchalin. Unia Europejska ostrzegła przed „ nasileniem przemocy”. Rosja potępiła zabójstwo, a członek Rady Bezpieczeństwa Chin powiedział, że „jest bardzo zaniepokojony”.

Ibrahim Bayram, analityk polityczny z libańskiej gazety An-Nahar, powiedział, że napięcia amerykańsko-irańskie weszły teraz w nową fazę konfliktu.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich kluczowy sojusznik USA w Zatoce Perskiej, minister stanu do spraw zagranicznych Anwar Gargash, wezwał do „racjonalnego zaangażowania” i „spokojnego podejścia”.

Iracki premier Adel Abdul-Mahdi potępił zabójstwo i nazwał atak „agresją skierowaną przeciwko Irakowi”. Na sobotę zwołano nadzwyczajną sesję parlamentarną, która, jak powiedział wiceprzewodniczący Hassan al-Kaabi, podejmie „decyzje, które położą kres obecności USA w Iraku. ”

„Ameryka i Iran powinny rozwiązać swoje problemy poza Irakiem”, powiedział jeden z protestujących, który poprosił, aby nie podawać nazwiska ze względów bezpieczeństwa. „Nie chcemy, aby rozwiązali to w Iraku, ponieważ to nie posłuży naszej sprawie”.

Urzędnicy amerykańscy zasugerowali, że są przygotowani na dalsze ataki odwetowe w Iraku.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię