Prof. Adam Maciejewski, polski chirurg – cudotwórca

Profesor z Centrum Onkologii w Gliwicach Adam Maciejewski otrzymał prestiżową nagrodę Godina. Wyróżnienie to jest przyznawane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM). Jest on pierwszym Polakiem, który otrzymał tą nagrodę.

Nazywają go chirurgiem – cudotwórcą. Jako pierwszemu na świecie udało się dokonać całkowitej odbudowy narządów wewnętrznych szyi u sześcioletniego chłopca poprzez przeszczepienie nowej krtani, tchawicy i gardła , a także szpiku kostnego.
Kiedy chłopczyk miał zaledwie 13-miesięcy połknął toksyczne granulki do udrażniania rur. Granulat ługu sodowego wypalił chłopcu górne drogi oddechowe, język, krtań, gardło, tchawicę i część przewodu pokarmowego. Do centrum profesora Maciejewskiego trafił mając 4 latka. Operacja, w którą zaangażowanych było 35 specjalistów odbyła się w zeszłym roku i trwała 15 godzin.
 Dzięki profesorowi Maciejewskiemu i jego zespołowi dziecko otrzymało nie tylko cały zestaw nowych narządów, ale także szpik kostny, co wyeliminuje potrzebę przyjmowania leków immunosupresyjnych przez całe życie.

Prof. Maciejewski powiedział TVN24: „To wielki zaszczyt i przyjemność być uhonorowanym przez grupę chirurgów rekonstrukcyjnych i mikronaczyniowych. Ta nagroda pozwoli mi przez rok być ambasadorem ASRM i odwiedzić najbardziej prestiżowe centra na świecie”.
Profesor Maciejewski został rówież doceniony za dwie inne, jedyne w swoim rodzaju operacje: za pracę nad przeszczepem krtani, rurki mięśniowej łączącej gardło z żołądkiem, tchawicy z przytarczycami oraz warstwy skóry szyi i mięśni, które otrzymał 37-letni mężczyzna w 2015 roku oraz za skomplikowany przeszczep twarzy w 2013 roku.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię