Droga krzyżowa w Jerozolimie bez udziału wiernych

Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie dzisiaj franciszkańska Droga Krzyżowa.

Tegoroczne obchody Wielkiego Piątku są bedą zupełnie inne niż zazwyczaj. Pandemia koronawirusa sprawiła, że w nabożeństwach uczestniczą jedynie duchowni, a wierni mogą wyłącznie oglądać ceremonie poprzez transmisje internetowe.
Na wieczorne czuwanie modlitewne w ogrodzie Getsemani w Jerozolimie co roku gromadzi tysiące osób ze wszystkich kontynentów. Tym razem było inaczej. W tamtejszym kościele w nabożeństwie uczestniczyło kilkunastu duchownych, a ogród w którym zazwyczaj są wierni, był pusty.
Wprowadzone przez izraelskie i palestyńskie władze restrykcje sprawiły, że wszystkie nabożeństwa Wielkiego Tygodnia w Jerozolimie są odprawiane bez udział wiernych. Większość kościołów jest zamknięta, a niewiele z nich robi wyjątek i wpuszcza do środka pojedyncze osoby.
Dzisiejsza wielkopiątkowa Droga Krzyżowa przejdzie przez miasto, ale weźmie w niej udział mała grupa franciszkanów. Będą oni szli poprzez pozamykane na głucho uliczki ze sklepami, a samo nabożeństwo będzie znacznie krótsze niż zazwyczaj. Nie będzie też transmitowane.
W Izraelu z domów można wychodzić jedynie na 100 metrów, a porządku pilnują wzmocnione oddziały wojska i policji. W domach trwające właśnie święta Paschy spędzają też Żydzi. Ani na Paschę ani na Wielkanoc do Jerozolimy nie przyjechali w tym roku zagraniczni goście, bo granice są zamknięte.

(IAR)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię