D.Trump: Koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan

Prezydent Donald Trump oświadczył, że widział dowody wskazujące na to, iż koronawirus może pochodzić z chińskiego laboratorium w mieście Wuhan.

Zagroził władzom w Pekinie konsekwencjami jeśli okaże się, że celowo doprowadziły do rozprzestrzenienia się wirusa na świecie.

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Donald Trump wyraził przekonanie, że koronawirus wymknął się Chińczykom spod kontroli. Nie wykluczył jednak również scenariusza, w którym władze w Pekinie celowo dopuściły do rozprzestrzenienia się go z Wuhan do innych krajów. Jak to się stało, że zatrzymali ruch powietrzny wewnątrz Chin a nie zatrzymali samolotów do Stanów Zjednoczonych i do całej Europy?” – mówił prezydent.

Zapytany, czy widział dowody wskazujące na to, że wirus mógł pochodzić z Instytutu Wirusologii Wuhan, Donald Trump odpowiedział: „Tak, widziałem. I uważam, że Światowa Organizacja Zdrowia powinna się wstydzić, bo zachowuje się jak agencja public relations dla Chin”.

Odmówił jednak podania bliższych szczegółów. – „Nie mogę wam tego powiedzieć, nie wolno mi wam tego powiedzieć” – powiedział.

Donald Trump powiedział, że zależności od ustaleń prowadzonego obecnie dochodzenia może podjąć kroki odwetowe wobec Chin, na przykład poprzez podniesienie ceł importowych.

Prezydent już od jakiegoś czasu oskarża Pekin o podawanie nieprawdziwych danych o liczbie ofiar śmiertelnych i zakażeń koronawirusem w Chinach. Pogłębiło to i tak już duże rozbieżności między państwami.

Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego USA wydało jednak wczoraj oświadczenie, że amerykańskie służby wywiadowcze zgadzają się z naukowcami, iż wirus powodujący COVID-19 „nie został stworzony przez człowieka i nie był genetycznie modyfikowany”. W komunikacie biura znalazła się jednak również zapowiedź dalszych analiz w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy epidemię spowodował kontakt człowieka z zainfekowanym zwierzęciem, czy jest ona rezultatem wypadku w laboratorium w Wuhan.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię