Władze Minneapolis chcą zlikwidować policję w mieście

print screen/ YouTube

Radni miejscy z Minneapolis opowiadają się za zlikwidowaniem policji. Jej miejsce miałyby zająć specjalne służby porządkowe. 

Dziewięciu z trzynastu radnych Minneapolis – tylu, ile potrzeba do odrzucenia ewentualnego weta burmistrza, zobowiązało się do likwidacji komendy policji w mieście. Uważają oni, że istniejącej struktury policji w mieście nie da się zreformować

Ogłoszono to na spotkaniu zorganizowanym przez Black Visions and Reclaim the Block, dwie organizacje, które od 2018 roku wzywają radę miasta do wycofania się z wydziału policji.

„Naszym zobowiązaniem jest zakończenie toksycznych relacji naszego miasta z Departamentem Policji w Minneapolis, zakończenie działań policyjnych, jakie znamy i odtworzenie systemów bezpieczeństwa publicznego, które faktycznie zapewniają nam bezpieczeństwo”, powiedziała przewodnicząca Rady Miasta Lisa Bender podczas wiecu w niedzielę po południu.

Binder dodała,ze „jest oczywiste, że system policyjny nie zapewnia bezpieczeństwa społecznościom”. Nasze wysiłki na rzecz stopniowej reformy zawiodły.”

Obrońcy praw człowieka z Minneapolis, którzy od dawna domagali się takiego kroku, uznali decyzję rady za punkt zwrotny.Uchwałę rady może zawetować burmistrz, radni deklarują jednak, że mają odpowiednią większość do odrzucenia ewentualnego weta.

Po niedzielnym spotkaniu rada miejska, w porozumieniu z mieszkańcami Minneapolis oraz organizatorami i ekspertami w społeczności i w całym kraju, ma rozpocząć tworzenie planu.

„Nie powinno to zająć tyle czasu, aby nas tu sprowadzić”– powiedziała Kandace Montgomery, dyrektorka Black Visions. „George Floyd nie powinien był zostać zamordowany, by obudzić tak wielu ludzi. To nie powinno było zabrać młodych czarnych ludzi ryzykujących życie na tych ulicach. Chcę oddać cześć wszystkim organizatorom i społecznościom, które od pokoleń marzyły i pracowały, by ten dzień nastał.”

Również inne stany zapowiadają obcięcie budżetu na rzecz policji.

Burmistrz Nowego Jork,  Bill de Blasio poinformował o obcięciu budżetu i przeznaczeniu uzyskanych funduszy na rzecz młodzieży z zagrożonych środowisk. Podobne decyzje podjęto w innych miastach. Burmistrz Los Angeles, miasta w którym działają najgroźniejsze gangi chce zredukować fundusze policji o 150 milionów dolarów.

 

AL

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Demokraci proponują ogólnokrajową reformę policji. Co zawiera ustawa?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię