Hortensja ogrodowa – kapryśna królowa

Gatunków i odmian hortensji uprawianych w ogrodach jest bez liku, a co roku przybywają kolejne.

Popularność zdobywają hortensje bukietowe o ogromnych kwiatostanach, pnące, kwitnące subtelnie, ale porastające lśniącą zielenią ściany i ogrodzenia i bardzo odporne na błędy w uprawie i wiele innych. Wśród nich króluje jednak jedna z trudniejszych w uprawie hortensja ogrodowa. Kapryśna królowa rabat popularność zdobyła niewątpliwie, dzięki kulistym kwiatostanom przypominającym bibułkowe, oraz zdolności do zmiany ich koloru. Przyjrzyjmy się bliżej jej wymaganiom, a są one niemałe.

 

Wszystko zaczęło się w wodzie

Tym razem nie mamy na myśli oceanu plazmy, w którym rozpoczęło się życie na ziemi, w efekcie doprowadzające do powstania także hortensji i ich wielbicieli. Aż tak daleko w przeszłość sięgać nie będziemy. Wystarczy wiedzieć, że łacińska nazwa rodzajowa – hydrangea, oznacza butlę, pojemnik na wodę. Nazwę tę nadał roślinom szwedzki, XVIII wieczny przyrodnik Karol Linneusz. Już wtedy hortensje zdobiły pałacowe i zamkowe ogrody, pocz czułą opieką ogrodników ciesząc oczy arystokracji. Przez kolejne wieki nadal towarzyszą ludzkości jako jedne z częściej uprawianych roślin ozdobnych.

Zmienna, azjatycka piękność

Hortensje ogrodowe w naturze rosną z Korei, Japonii i na części Półwyspu Indochińskiego. Stamtąd sprowadzone zadomowiły się w ogrodach niemal całego świata. Znane są, przede wszystkim z kulistych kwiatostanów w różnych kolorach, w tym i niebieskich. Jednak nie każdy wie, że kolor kwiatów zależy od odczynu gleby, w jakiej rosną i można nim sterować. Azjatycka piękność lubi gleby lekko kwaśne i miejsca wilgotne i półcieniste. W takich rosnąć będzie bujnie i cieszyć ciemnozielonymi, lśniącymi liśćmi i zdrowymi pędami, na których pojawią się błękitne kwiatostany. W ziemi obojętnej lub zasadowej kwiaty będą różowe. W pełnym słońcu, zaś, hortensja ogrodowa będzie słabo kwitnąć.

Jak uszczęśliwić hortensję?

Jak wskazuje nazwa łacińska, hortensja ogrodowa lubi wilgoć. W upalne dniu należy ją podlewać nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Trzeba jednak uważać, żeby nie zraszać liści, bo będzie to skutkować oparzeniami słonecznymi. Nie można też przesadzić. Hortensje nie znoszą zalanych korzeni i stojącej wody. Ziemi dla nich musi być żyzna, ale przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie.

 

Te piękne rośliny są też dość żarłoczne i w sezonie wegetacyjnym wymagają regularnego nawożenia. Co dwa tygodnie trzeba je zasilić dawną nawozu, najlepiej naturalnego, np. hummusu. Najlepiej rosną i kwitną w półcieniu, w rozproszonym świetle. Nie lubią ani pełnego słońca, ani zacienienia. Są też bardzo wrażliwe na wiatr, więc uprawa tych krzewów wymaga miejsc osłoniętych. Jesienią, po przekwitnięciu dobrze jest je delikatnie przyciąć, usuwając pędy uschnięte, słabe i krzyżujące się. Roślina kwitnie na pędach drugorocznych, więc taki zabieg poprawi jej dekoracyjność.

Zadbane hortensje ogrodowe wynagrodzą wszelkie trudy uprawy, wyjątkowymi kwiatostanami. Te dorastające do półtora metra wysokości i niemal dwa razy tyle szerokości krzewy, wymagają jednak sporo miejsca, dlatego właściciele mini ogródków powinni rozejrzeć się za kultywarami miniaturowymi, lub zdecydować na inne gatunki hortensji. A rodzaj jest bardzo bogaty.

MT

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię