Polska jest gotowa, żeby przyjąć więcej amerykańskich żołnierzy

Polska jest gotowa przyjąć więcej żołnierzy amerykańskich – zapowiada minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef MON powiedział że rozwijanie współpracy militarnej ze Stanami Zjednoczonymi będzie jednym z zagadnień omawianych w trakcie środowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.

Minister Mariusz Błaszczak pytany o zapowiedź Donalda Trumpa dotyczącej wycofania części oddziałów amerykańskich z terytorium Niemiec powiedział, że nie jest naszą rolą wskazywanie miejsca nowego stacjonowania żołnierzy USA. Szef MON dodał jednak, że Polska może przyjąć więcej sojuszniczych wojsk. „Zapewniamy, że jesteśmy gotowi do przyjęcia tych wojsk. Zapewniamy, że ci żołnierze będą mogli współpracować i ćwiczyć z żołnierzami polskimi” – podkreślił szef MON.

Minister Błaszczak przypomniał, że deklaracja, jaką wcześniej podpisali prezydenci Duda i Trump przewiduje zwiększenie obecności amerykańskiej armii o co najmniej tysiąc żołnierzy.
Podkreślił, że rozwijanie współpracy militarnej z USA, to także propozycja rozmieszczenia baz w Polsce. „Na stole jest sześć lokalizacji i my jesteśmy gotowi do realizacji zadań związanych z budową takich baz” – powiedział szef MON.

 

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię