Jak zapanować nad atakiem lęku? To bardzo proste!

„Oddychaj”, spokojnie, „weź głęboki oddech” – któż z nas nie słyszał takich raz w momentach zdenerwowania?

Rzeczywiście, skupienie się na oddechu pomaga opanować rozszalałe emocje. Z kolei trudności z oddychaniem potrafią na nie (emocje) wpływać wywołując lęk, niepokój i pogłębiając zdenerwowanie.

Metody oddychania na różne okazje oferują zarówno nauki Wschodu, jak i medycyna naturalna, a nawet zachodnia psychologia i medycyna – choćby poprzez nauki udzielane w szkołach rodzenia. Prawidłowe oddychanie pomaga się uspokoić, zapanować nad bólem i odzyskać jasność myślenia i kontrolę sytuacji.

 

Przede wszystkim należy oddychać naturalnie, za pomocą przepony. Wystarczy proste ćwiczenie, żeby się przekonać czy oddychamy prawidłowo – dłoń płasko położona nad pępkiem i kilka głębokich oddechów. Jeżeli przy wdechu unosi się klatka piersiowa to niedobrze. Jeżeli brzuch – technika oddychania jest prawidłowa.

Buddyzm oferuje technikę dziewięciu oddechów oczyszczających. Żeby ją przeprowadzić, należy usiąść wygodnie, z prostymi plecami. Prawą ręką zatkać lewą dziurkę od nosa i powoli, głęboko wciągnąć powietrze. Przetrzymać je przez chwilę i energicznie wypuścić. Powtórzyć proces trzykrotnie, po czym zmienić rękę i dziurkę od nosa. Na koniec już bez zatykania, ostatnie trzy oddechy wykonuje się oboma nozdrzami. Uwaga – przydaje się chusteczka do nosa, bo oddechy potrafią oczyścić również fizycznie.

Bardzo skuteczne są techniki oddechowe połączone z wizualizacjami. Wygodna pozycja siedząca lub leżąca wyprostowanymi plecami i można ruszać wewnętrzna podróż. Zaczyna się od miarowego oddychania, dołącza obrazu miejsc, które są opoką spokoju. Dla jednych może być to las, dla innych plaża o zachodzie słońca. Można sobie wyobrażać wodę, która z każdym wdechem obmywa nasze ciało, a z wydechem cofa się, zabierając troski i smutki.

 

Techniki oddechowe są różne, ale najważniejsza jest świadomość, że prawidłowe oddychanie pomaga nie tylko na poziomie fizycznym. Skoncentrowanie się na miarowych, prawidłowych wdechach i wydechach odwraca uwagę od lęku – zatem bez dodatkowych elementów pomaga się uspokoić.

MT

Czym jest przemoc psychiczna, jak sobie z nią radzić i jak rozpoznać?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię