Już kilka miesięcy wapowania powoduje nieodwracalne zmiany w jamie ustnej

Naukowcy po raz pierwszy przyjrzeli się jamom ustnym osób wapujących. Badacze odkryli, że w ustach młodych i zdrowych osób po kilku miesiącach używania e-papierosów skład bakterii jamy ustnej przeszedł zaawansowane zmiany.

Jama ustna użytkowników e-papierosów zaczyna szybko obfitować w silne organizmy wywołujące infekcje , które narażają waperów na znaczne ryzyko chorób, od chorób dziąseł po raka. Chociaż nie przechodzili przez aktywną chorobę, skład bakterii jamy ustnej uczestników przypominał skład osób z zapaleniem przyzębia oraz infekcją dziąseł, która może prowadzić do utraty zębów i pozostawiona bez leczenia stanowi czynnik ryzyka chorób serca i płuc.

Szkodliwe skutki zaobserwowano w e-papierosach zawierających nikotynę, jak i bez niej. Spostrzeżenie to doprowadziło naukowców do przekonania, że ​​podgrzane i pod ciśnieniem płyny w kasetach z e-papierosami są prawdopodobnie kluczowym winowajcą w przekształcaniu jamy ustnej waperów w miejsce przyjazne dla rozwoju niebezpiecznej kombinacji drobnoustrojów.

„Waping jest tak dużym atakiem na środowisko jamy ustnej, że zmiany w niej są dramatyczne i następują w krótkim okresie czasu” – powiedziała Purnima Kumar, profesor periodontologii na Ohio State University i starszy autor badania.

Bakterie pod dziąsłami są ostatnią linią obrony przed chorobami, ponieważ są najmniej narażone na zakłócenia spowodowane zmianami środowiskowymi w jamie ustnej, takimi jak jedzenie, pasta do zębów i tytoń. Waping okazuje się tak bardzo szkodliwy, że nawet niszczy te bakterie.

Kumar i jej koledzy rozpoczynając badania mieli nadzieję wykazać, że waping jest lepszy od palenia papierosów. Zamiast tego odkryli, że są oni jeszcze bardziej narażeni na choroby jamy ustnej.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię