Karma to podstawowe pojęcie w buddyzmie i hinduizmie, które determinuje sposób w jaki powinniśmy żyć i postępować. Jest to prawo przyczyny i skutku. Z każdym podjętym przez nas działaniem wiążą się skutki. Wszystko co w życiu czynimy, prędzej czy później do nas powróci. To nieuniknione.
Niektórzy porównują prawa Karmy do prawa ruchu Newtona, które mówi, że „Dla każdej akcji istnieje równa jej, przeciwna reakcja.” Kiedy wykażemy negatywną lub pozytywną siłę w myśli, słowie lub działaniu, ta wysłana energia wróci do nas z nawiązką.
Nasze intencje, czyny, traktowanie drugiego ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego życia i zdrowia, ale również wszystkich wokół nas. Dlatego zawsze powinniśmy być świadomi naszego działania. Każdy najmniejszy czyn ma moc budowania jak i rujnowania. 12 praw Karmy ma pomóc nam w byciu lepszymi budowniczymi.
1. Prawo przyczyny i skutku
„Co posiejesz, to zbierzesz” – jeśli zasadzisz miłość, życzliwości to otrzymasz je w zamian. Energia, którą wysyłamy w świat, wraca do nas i ma swoje dobre lub złe konsekwencje. Wszystko co człowiek czyni ma przyczynę i skutek oraz zawsze odbija się we wszechświecie, dlatego należy myśleć o konsekwencjach swojego zachowania.
2. Prawo tworzenia
„W życiu dostajesz tylko to, na co sam zapracujesz.” To my tworzymy co się dzieje wokół nas. To, czego pragniemy czy chcemy, osiągniemy tylko przez nasze uczestnictwo i działanie.
3. Prawo pokory
” Aby coś zmienić w swoim życiu, musisz najpierw zaakceptować to, co obecnie w nim istnieje.” Brak akceptacji rzeczywistości nie sprawi, że ona nagle się zmieni. Najpierw musimy sytuację zaakceptować i przyjąć do naszej świadomości. Dopiero potem możemy zacząć wprowadzać zmiany.
4. Prawo wzrostu
” Jeśli zmienisz to, co jest w twoim sercu, świat w naturalny sposób podąży za tobą.” Zmiany muszą zacząć się wewnątrz nas, a dopiero wtedy zacznie się zmieniać otaczający nas świat.
5. Prawo odpowiedzialności
„Co dzieje się wokół ciebie, jest swoistym lustrem tego, co dzieje się w tobie.” Prawo to dotyczy przejęcia odpowiedzialności za wszystko, co dzieje się w naszym życiu, w tym również za te niezbyt dobre rzeczy. Jesteśmy odpowiedzialni za każdą podjętą decyzję, za każde słowo, gest czy myśl.
6. Prawo związku i współzależności
„Wszystko we Wszechświecie jest połączone. Każdy krok prowadzi do następnego.” Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są ze sobą powiązane. Wszystkie kroki czy powiązanie są tak samo ważne i istotne, gdyż wszystkie są potrzebne, abyśmy osiągnęli nasz cel.
7. Prawo skupienia
„Jeśli masz przed sobą kilka celów, staraj się realizować je w uporządkowanej kolejności zamiast poświęcać każdemu z nich tylko ułamek swojej uwagi.” Prawo to mówi, że nie możemy skierować swojej energii na dwie rzeczy jednocześnie. Musimy zaangażować się w stu procentach w wykonywane zadanie.
8. Prawo dawania i gościnności
„Każda rzecz, którą obdarujesz innych, wypełni również twoje życie.” To prawo karmy dotyczy bezinteresowności, dawania innym i praktykowania tego, co głosimy. Główną wartością jest bezinteresowność i nieoczekiwanie nagrody za swój dobry uczynek.
9. Prawo tu i teraz
„Teraźniejszość jest wszystkim, co istnieje.” Mamy być obecni w życiu i czynach dnia codziennego. Skupianie się na przeszłości lub przyszłości uniemożliwia nam działanie dzisiaj.
10. Prawo zmiany
„Historia się powtarza, dopóki nie nauczymy się lekcji potrzebnych do zmiany naszej sytuacji.” Jeśli nie wyciągniemy nauk i wniosków z przeżytych negatywnych doświadczeń to nigdy ich nie zmienimy.
11. Prawo cierpliwości i nagrody
„Ciężka praca się opłaca.” Osiągnięcie jakiegokolwiek celu wymaga czasu, poświęcenia i wytrwałości. Jeśli oczekujemy natychmiastowego rezultatu to na pewno się zawiedziemy. Cierpliwość to podstawa.
12. Prawo znaczenia i inspiracji
„Człowiek jest inspiracją dla świata, tak samo jak świat dla niego.” Każdy z nas wartość. Każdy z nas ma coś do dania, udostępnienia światu. Pozornie mały gest może wywrzeć ogromny pozytywny wpływ na otaczający nas świat. Powinniśmy pamiętaj jednak, że dostaniemy z powrotem tylko to, co daliśmy.
ZSS