Nancy Pelosi nazwała działania Prezydenta Trumpa niezgodnymi z konstytucją

W niedzielę przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi nazwała działania wykonawcze prezydenta Donalda Trumpa w sprawie pomocy związanej z koronawirusem jako „absurdalnie niezgodne z konstytucją”.

W sobotę, 8 sierpnia 2020 Prezydent Donald Trump ominął Kongres i podpisał cztery dekrety wykonawcze, wprowadzające środki pomocy dla osób najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa.

Dekrety uwzględniają:

  • obniżenie do końca roku podatków od wynagrodzeń dla osób zarabiających mniej niż 100 tys. dolarów rocznie.
  • przedłużenie zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 400 dol. tygodniowo, zamiast dotychczasowych 600 dol.
  •  zawieszenie spłat kredytów studenckich
  •  ochronę osób, zagrożonych eksmisją.

Decyzja została podjęta po tym, jak Demokraci i Biały Dom nie byli w stanie osiągnąć porozumienia w sprawie ustawy stymulacyjnej. Po tygodniach negocjacji nad kolejną ustawą stymulacyjną między Pelosi, liderem mniejszości w Senacie Chuckiem Schumerem i wiodącymi negocjatorami Białego Domu, szefem sztabu Trumpa Markiem Meadowsem i sekretarzem skarbu Stevem Mnuchinem, w piątek zerwano rozmowy.

W niedzielnym wywiadzie dla CNN Pelosi skrytykowała działania prezydenta mówiąc, że wiele spraw zostało pominiętych. „Wszystko zostało pominięte, nasza pomoc dla szkół, karmienie głodnych, pomoc ludziom, którzy mogą zostać eksmitowani” – powiedziała. – Prawda jest taka, że ustalenie, czy działania Prezydenta są legalne, czy nie, wymaga czasu. Tak czy inaczej, w tej chwili chcemy odpowiedzieć na potrzeby narodu amerykańskiego ”

Pojawiło się wiele pytań dotyczących skuteczności działań wykonawczych Trumpa i tego, czy stany mają dostępne fundusze na świadczenia. Ponieważ Kongres nie wyraził zgody na przedłużenie dodatkowej federalnej pomocy dla bezrobotnych, stan będzie musiał stworzyć zupełnie nowy system dostarczania dodatkowej pomocy, co może zająć miesiące.

Wygląda na to, że Demokraci zakwestionują działania wykonawcze w sądzie.

APP

Trump podpisał dekrety wykonawcze dot. wsparcia podczas pandemii

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię