Jak zdrowo grillować? Poradnik

Sklepy kuszą nas przeróżnymi smakołykami, które można wrzucić na ruszt. Sprzedawcy już dawno rozleniwili konsumentów – wszystko jest gotowe, przyprawione, podane na tacy a ceremonia grillowania ograniczona tylko do przewracania mięsa z jednej strony na drugą.

Popularny w USA grill gazowy został wymyślony stosunkowo niedawno, bo w 1960 roku. Na pomysł gazowego grilla wpadli pracownicy firmy… gazowej ARKLA – William G. Wepfer i Melton Lancaster.

Grilla półkolistego wymyślił z kolei spawacz George Stephen. Jako że potrzeba jest matką wynalazku – pracownik Weber Brothers Metal Works postanowił osłonić ruszt w metalowej półkuli. Powód? Nie lubił płaskich grilli, które w trakcie przygotowywania posiłków często przegrywały z wiatrem.

Można grillować na węglu drzewnym, na gazie i na ruszcie elektrycznym. Ten ostatni jest najmniej kłopotliwy, zaś najwięcej pracy jest przy tym pierwszym.

Jak zdrowo grillować?

Przed grillowaniem warto sprawdzić jakość mięsa. Najzdrowsze jest to najmniej tłuste. Wytrawni amatorzy barbecue polecają kurczaka, ryby i wołowinę. Nie należy kupować mięsa mielonego, np. w postaci gotowych hamburgerów. Warto postawić na kawałek porządnego mięcha, z którego można później wyczarować ulubione potrawy. Grillowane warzywa też są pyszne.

Podczas grillowania pamiętajmy o warzywach

Liczy się czystość. Przed grillowaniem należy upewnić się, czy na ruszcie nie ma pozostałości po ostatniej imprezie. Myjemy także mięso. Oczywiście o myciu mięsa możemy zapomnieć, jeżeli chcemy wrzucić na ruszt zamarynowane kawałki. O myciu rąk natomiast nie trzeba nikomu przypominać.

Podczas grillowania należy uzbroić się w cierpliwość. To, że kawałki naszego ulubionego mięsa z zewnątrz wyglądają na upieczone wcale nie musi oznaczać, że można je serwować. Przed podaniem na stół warto sprawdzić, czy w środku hamburgera czy kawałka soczystej karkówki wszystko gra. Niedopieczone mięso może wywołać niestrawności. Nie powinny go spożywać dzieci i kobiety w ciąży.

Korzystając z grilla węglowego potrawy przygotowujemy nad żarem, nigdy w ogniu. Podczas spożywania potraw z grilla warto zrezygnować z napojów alkoholowych, choć pewnie amatorom barbecue trudno sobie to wyobrazić.

Czy mięso z grila jest zdrowe? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Według naukowców z Oregon State University, którzy grillowanie wzięli na ruszt, ten sposób obróbki termicznej to samo zło. Według badań grillowane potrawy mają w sobie całe mnóstwo związków rakotwórczych, szczególnie te przygotowywane z wołowiny. Pieczenie uwalnia te związki.

Grillować? Tak, ale z głową. Dbając o higienę, jakość produktów, które mamy zamiar spożyć, grillować mądrze. I starać się nie łączyć tłustego i ciężkostrawnego mięsa z wiadrami sosów i butelkami alkoholi. A przynajmniej nie w każdy letni weekend.

Znane światowe marki stojące za produktami Kirkland firmy Costco

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię