Pierwsze szczepienia na COVID-19 w USA planowane na listopad

Rząd Stanów Zjednoczonych powiadomił służby ochrony zdrowia 50 stanów o możliwości rozpoczęcia szczepień na koronawirusa już na początku listopada.

Władze federalne poinformowały, że w pierwszej kolejności zaszczepieni mieliby zostać pracownicy służby zdrowia i inne grupy podwyższonego ryzyka. W piśmie skierowanym do władz stanowych rządowe Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wskazało na dwie możliwe szczepionki, które określono „szczepionka A” i „szczepionka B”.

Ich specyfikacja dopowiada szczepionkom, które testują obecnie firmy Pfeizer i Moderna. Szczepienia miałyby się odbywać w szpitalach, przychodniach i mobilnych klinikach. Według rządowych wytycznych objęłyby one w pierwszej kolejności pracowników służby zdrowia, funkcjonariuszy policji i innych służb bezpieczeństwa państwa, osoby powyżej 65. roku życia i inne społeczności szczególnie narażone na zarażenie koronawirusem.

Centum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaznaczyło, że terminy dystrybucji szczepionki nie zostały jeszcze wyznaczone i że na razie są one niepewne. Władze stanowe proszono jednak, by były przygotowane na rozpoczęcie szczepień 1 listopada. Współpracujące z amerykańskimi rządowymi agencjami medycznymi, firmy z branży farmaceutycznej mają przygotować centra szczepień.

Szczepienie polegałoby na podaniu dwóch dawek w kilkutygodniowych odstępach. Centra miałby powstać między innymi w Dallas, Nowym Jorku, Chicago, Houston i Filadelfii.

Eksperci zwracają uwagę, że rozpoczęcie szczepień przed zakończeniem trzeciej fazy testów dotyczących potencjalnych skutków ubocznych może podważyć zaufanie opinii publicznej do szczepień, tym bardziej, że miałoby to nastąpić na dwa dni przed wyborami prezydenckimi.

AL

źródło: IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię