Najnowsze badania pokazują, że COVID-19 to wielonarządowa choroba metaboliczna

Australijskie Narodowe Centrum Fenomów we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Cambridge opracowało model metaboliczny zakażeń COVID-1, który wskazuje na to, że wirus ten prowadzi do wielonarządowej niewydolności.

Naukowcy pobrali próbki osocza krwi od grupy pacjentów z pozytywnym wynikiem COVID-19 z Australii oraz od grupy kontrolnej osób o zdrowym wieku i masie ciała, aby określić kluczowe różnice metaboliczne między grupami.

Próbki analizowano przy użyciu najnowocześniejszych technologii fenotypowania metabolicznego w ANPC, które ujawniły głęboki biologiczny odcisk choroby, obejmujący elementy dysfunkcji wątroby, dyslipidemii, cukrzycy i ryzyka choroby wieńcowej. Stwierdzono, że wszystkie one są związane z długoterminowymi skutkami choroby u pacjentów dotkniętych pierwotnym wirusem SARS.

„Być może najważniejszą obserwacją jest to, że choroba obejmuje wiele narządów, a większość pacjentów wykazuje oznaki nowo ujawniającej się cukrzycy i uszkodzenia wątroby, niezależnie od nasilenia objawów choroby płuc. Nie wiemy, jak trwałe są te objawy i czy zmieniają one długoterminowe ryzyko choroby u pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19. Szczegółowe badania kontrolne pacjentów będą miały kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia jak długotrwałe są powikłania po przejściu koronawirusa”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię