Poznań będzie siedzibą V Korpusu Wojsk Lądowych USA

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher poinformowała na Twitterze, że Poznań został wybrany na siedzibę wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu Armii Amerykańskiej.

„To już oficjalne. Nie zwalniamy tempa – to bardzo ważny krok w naszej współpracy wojskowej! Wspólnie wzmocnimy bezpieczeństwo Polski i regionu”- napisała Georgette Mosbacher.

Dowództwo amerykańskich sił zbrojnych w Europie poinformowało w komunikacie prasowym, że jeszcze w październiku do Poznania przyjedzie pierwsza grupa żołnierzy, których zadaniem będzie planowanie operacyjne i dowodzenie rotacyjną obecnością wojsk amerykańskich w Europie. Dowództwo będzie liczyło około 635 osób personelu wojskowego, z czego część będzie stacjonować w stolicy Wielkopolski.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że decyzję o ulokowaniu siedziby wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA w Poznaniu przyjmuje z zadowoleniem.

„Wzmacniamy konsekwentnie relacje polsko-amerykańskie oraz realnie zwiększamy obecność wojsk USA w Polsce”.

 

O powołaniu V Korpusu Armii Amerykańskiej, Stany Zjednoczone poinformowały w lutym, wskazując na Fort Knox w stanie Kentucky jako jego lokalizację, z wysuniętym dowództwem w Europie. Dowódcą 5. Korpusu został generał broni John Kolasheski.

IAR, Twitter

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię