Huragan Sally niesie ulewne deszcze

Amerykańskie władze ostrzegają mieszkańców Luizjany, Missisipi i Alabamy przed huraganem Sally, który zmierza w kierunku amerykańskiego wybrzeża.

National Hurricane Center poinformowało również, że w nocy z poniedziałku na wtorek huragan Sally znacznie przybrał na sile.

Poważne zagrożenie stanowi nie tylko silny wiatr, ale także intensywne opady deszczu i wysoka fala powodziowa. Huragan przesuwa się jednak bardzo powoli z prędkością zaledwie 4 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że wybrzeże Luizjany, Alabamy i Missisipi, gdzie nastąpi główne uderzenie, przez wiele godzin będzie poddane intensywnym opadom.

 

Według prognoz w niektórych miejscach może spaść nawet 600 milimetrów deszczu. Przy fali powodziowej, która może dochodzić do trzech metrów stanowi to poważne zagrożenie dla niżej położonych miejscowości. Na trasie Sally znajduje się obszar zamieszkany przez 17 milionów Amerykanów. W tej chwili Sally jest huraganem 1 kategorii z wiatrem o prędkości 140 kilometrów na godzinę. Przed uderzeniem w stały ląd jego siła może wzrosnąć. Meteorolodzy ostrzegają także przed tornadami.

 

Prezydent Donald Trump poinformował, że na bieżąco monitoruje sytuację. By ułatwić pomoc federalną amerykański prezydent przed uderzeniem Sally ogłosił stan nadzwyczajny w Luizjanie, Alabamie i Missisipi.

 

IAR, Twitter

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię