Stany Zjednoczone przywróciły sankcje ONZ wobec Iranu

Stany Zjednoczone jednostronnie ogłosiły, że sankcje ONZ przeciwko Iranowi ponownie wchodzą w życie i zapowiedziały kary dla tych, którzy je naruszają.

„Dziś Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują powrót praktycznie wszystkich wcześniej wstrzymanych sankcji ONZ przeciwko Islamskiej Republice Iranu” – przekazał w oświadczeniu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Ogłosił on, że sankcje obowiązują ponownie od 8 wieczorem w sobotę.

Rząd prezydenta Donalda Trumpa obiecał wyciągnąć konsekwencje wobec każdego państwa członkowskiego ONZ, które nie stosuje się do sankcji. Stany Zjednoczone to jedyny kraj na świecie, który uważa, że są one w mocy. Mike Pompeo zapowiedział, że w najbliższych dniach zostaną ogłoszone środki przeciwko krajom nieuznającym sankcji.

Ograniczenia nałożone na Iran zakwestionowały takie mocarstwa jak Chiny, Rosja i europejscy sojusznicy USA. „Jakakolwiek decyzja lub działanie podjęte w celu ponownego wprowadzenia (sankcji) nie będzie miało skutków prawnych” – oświadczyły Francja, Wielka Brytania i Niemcy we wspólnym oświadczeniu przesłanym do Rady Bezpieczeństwa ONZ, do którego dotarła agencja AFP.

W połowie sierpnia administracji Donalda Trumpa nie udało się doprowadzić do przedłużenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ embarga na dostawy broni dla Teheranu, które wygasa w październiku. Sekretarz stanu Mike Pompeo oskarżył wtedy Francję, Wielką Brytanię i Niemcy o „stanięcie po stronie irańskich Ajatollahów”.

Sankcje wobec Iranu zostały zniesione w 2015 roku, kiedy ten kraj podpisał międzynarodowe porozumienie przeciw rozprzestrzenianiu broni jądrowej. Prezydent Donald Trump uznał je za niewystarczające i w 2018 roku Stany Zjednoczone jednostronnie wycofały się z paktu.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/AFP/d rydz/w to/

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię