Uwaga: Pełnia księżyca w Halloween. Bać się?

Przed nami wyjątkowa Halloweenowa astronomiczna atrakcja. Już dzisiaj, po raz pierwszy od dziesięcioleci, ( 31 października 2020 ), w całych Stanach Zjednoczonych będziemy mogli obserwować niebieski Księżyc.

Niebieski Księżyc, czyli druga pełnia Księżyca w ciągu tego samego miesiąca kalendarzowego, jest dość rzadkim zjawiskiem, bo występuje średnio raz na 2,5 roku, a pełnia w Halloween zdarza się jeszcze rzadziej.

Ostatni raz pełnia księżyca była widziana we wszystkich strefach czasowych USA w Halloween w 1944 roku. Halloweenowy niebieski Księżyc zdarza się średnio raz na 19 lat. Jeśli więc w tym roku tę pełnię przegapimy, następną będziemy mieli okazję oglądać dopiero w 2039 roku.

Mimo, że zjawisko nazywamy niebieską pełnią, to nie wiąże się ono ze znaczną zmianą koloru Księżyca na niebieski. Ma to jedynie podkreślić  jego względną rzadkość.

Pokazywane zdjęcia są zazwyczaj robione przy użyciu specjalnych filtrów lub efekt uzyskuje się w programach do obróbki zdjęć. Są jednak rzadkie przypadki, kiedy księżyc przybiera niebieski odcień. Zdarza się że to na skutek odpowiednich warunków atmosferycznych, dzięki którym obserwujemy niebieską poświatę.

Taka pełnia podobno oznacza, że nadchodzą wielkie zmiany. Miejmy nadzieję, że będą to zmiany na lepsze.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię