Olejek z oregano – Właściwości, zastosowania, porady i przepisy

Olejek z oregano pochodzi z regionu Morza Śródziemnego gdzie już ponad 2000 lat temu był stosowany jako lek na trudno gojące się rany. Dobroczynne działanie na skórę jest jednym z wielu sprawdzonych zastosowań tego cudownego olejku.

1. Oregano – zioło

Oregano jest rośliną wieloletnią,  należąca do rodziny botanicznej Labiatae obejmującą również wiele innych popularnych ziół, takich jak mięta, rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia i lawenda.

2. Olejek z oregano – wytwarzanie

Olejek z oregano

Olejek z oregano wykorzystywany w celach leczniczych jest otrzymywany ze świeżych liści i kwiatów w procesie destylacji parą wodną. I choć trudno w to uwierzyć, do wyprodukowania pół litra olejku z oregano zużywa się ponad 450 kilogramów liści i kwiatów!

 

3. Składniki olejku z oregano

Olejek z oregano
  • Beta-Kariofilen (E-BCP) – jest znanym środkiem przeciwzapalnym
  • Karwakrol – fenol o silnych właściwościach leczniczych, zwalczających różnego rodzaju infekcje bakteryjne, takie jak E. coli, Candida albicans, salmonella, listeria, staphhylococcus i inne.
  • Kwas rozmarynowy – silny przeciwutleniacz i antyhistamina, naturalnie zmniejszająca obrzęk występujący w reakcjach alergicznych
  • Linalol – m.in. łagodzi stres i niepokój.
  • Terpeny – pełnią silne właściwości antybakteryjne
  • Tymol – związek o doskonałych właściwościach antyseptycznych, który doskonale nadaje się do leczenia zakażeń grzybiczych. Pomaga również chronić przed toksynami i wspomaga leczenie wielu dolegliwości.
  • Naringina – powstrzymuje komórki nowotworowe przed wzrostem i wspiera działanie innych przeciwutleniaczy.
  • cynk,
  • magnez,
  • witaminy C i E.
  • Zapewnia on również znaczne ilości potasu, wapnia, miedzi, manganu, magnezu i niacyny.

 

4. Właściwości olejku z oregano:

  • antyalergiczne
  • gojące
  • przeciwbakteryjne
  • przeciwgrzybicze
  • przeciwpasożytnicze
  • przeciwutleniające
  • przeciwwirusowe
  • przeciwzapalne
  • wspomagające trawienie
  • przeciwdziała przeziębieniom
  • łagodzi alergię
  • łagodzi objawy menopauzy
  • działa uspokajająco np. przy nerwicy
  • ułatwia zasypianie
  • działa żółciopędnie
  • wspomaga wątrobę
  • działa rozkurczowo
  • pomocny przy bolesnych miesiączkach
  • ma działanie przeciwnowotworowe
  • pomaga w wykrztuszaniu flegmy
  • pomocny przy przeziębieniu i grypie
  • pomocny przy problemach z oddychaniem
  • pomocny przy grypie żołądkowej”,
  • pomaga leczyć trądzik, łupież, liszaje, opryszczkę
  • przyśpiesza porost włosów,
  • łagodzi ukąszenia owadów,
  • pomaga dezynfekować powietrze i powierzchnie.

5. Olejek z oregano – grzybica stóp i paznokci

Olejek z oregano polecany jest w leczeniu wszelkiego rodzaju infekcji grzybicznych paznokci i stóp.

  • Mieszamy 2 krople olejku z oregano z 1 łyżką oliwy z oliwek. Powstałą mieszaninę wcieramy w skórę stóp i paznokci dwa razy dziennie, aż do zlikwidowania grzyba. Olejek z Neem jest doskonałym olejem bazowym, który potęguje przeciwgrzybiczny charakter mieszanki.
  • Drugim sposobem jest moczenie dotkniętą grzybicą stopę przez 15-20 minut w roztworze ciepłej wody i 1 łyżeczki oleju oregano. Zabieg ten, podobnie jak w przypadku oleju najlepiej stosować 2 razy aż do uzyskania poprawy

Uwaga! Jeśli masz cukrzycę, a zauważyłeś rozwijającą się infekcję paznokci, koniecznie skonsultuj się z lekarzem

6. Olejek z oregano – skuteczna ochrona przed pasożytami

Prawie każdy z nas przynajmniej jeden raz w życiu skusił się na zjedzenie tatara, ostryg, wypicia wody prosto z kranu lub w zupełnie inny sposób naraził się na wchłonięcie szkodliwych mikroorganizmów i drobnoustrojów. Badania udowodniły, że olejek z oregano zatrzymuje rozwój pasożytów w organizmie. Zabija wiele pasożytów, gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, bakterie E-ColiHelicobacter oraz grzyby z rodziny Candida

7. Jak używać olejku z oregano na problemy żołądkowe?

Dodajemy 1-2 krople olejku eterycznego do filiżanki ciepłej herbaty, np. miętowej lub cytrynowej, i popijamy aby wspomóc trawienie

8. Jak stosować olejek z oregano przy problemach kobiecych?

W przypadku występowania problemów kobiecych olejek eteryczny można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Zastosowanie wewnętrzne

Dodaj 2-3 krople spożywczego oleju z oregano terapeutycznego do herbaty rumiankowej lub imbirowej, aby uzyskać ulgę w czasie objawów towarzyszących menopauzie.

Zastosowanie zewnętrzne

W przypadku bolesnych skurczów menstruacyjnych, zmieszaj 6-7 kropli olejku z oregano z odrobiną oleju kokosowego, a następnie masuj nim dolną część brzucha, aby złagodzić ból.

 

9. Jak wykorzystać olejek oregano na zmarszczki?

Krem przeciwzmarszczkowy

Krem przeciwzmarszczkowy: W szklance mieszamy 20 kropli olejku z oregano z 1/4 szklanki lekko podgrzanego oleju kokosowego, oraz 1/4 szklanki masła shea. Przechowujemy w lodówce. Mieszanka ta w naturalny sposób pozwoli wygładzić, odświeżyć i ożywić matową, zmęczoną i starzejącą się skórę.

serum do twarzy

Serum na noc: zmieszaj 4 krople olejku z oregano z 1 łyżką oleju arganowego i 1 łyżką olejku jojoba i nałóż na twarz.

10. Jak używać olejku oregano na alergie?

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania olejku z oregano na alergie są inhalacje. Dodajemy kilka kropli olejku z oregano do miski z wrzącą wodą, nakładamy na głowę ręcznik i wdychamy opary przez około 10 minut. Gorąca para pomaga rozluźnić śluz, otworzyć drogi oddechowe, a właściwości przeciwzapalne  i przeciwgrzybiczne oleju pomogą złagodzić objawy alergiczne

11. Jak używać olejku z oregano w zapobieganiu przeziębieniu i grypie

Zawarty w olejku z oregano karwakrol i tymol naturalnie zwalczają bakterie i wykazują właściwości przeciwzapalne, co pomaga złagodzić zatory w drogach oddechowych i uśmierzyć zatoki. W przypadku przeziębień i grypy olejek można stosować na różne sposoby. Najpopularniejszymi są inhalacje (dokładnie takie same jak w przypadku alergii ), dyfuzor  – ten domowy środek leczniczy jest szczególnie polecaną propozycją dla osób cierpiących na częste infekcje zatok lub zapalenie płuc. Dodaj kilka kropel oleju z oregano do dyfuzora i umieść w pobliżu miejsca w którym siedzisz. Doskonale działa również wdychanie aromatu olejku eterycznego bezpośrednio z butelki – podnosi nastrój przy chorobie i może pomóc szybko udrożnić drogi oddechowe.

12. Jak stosować olejek z oregano na ból gardła

2-3 krople olejku oregano dodajemy do połowy łyżeczki jadalnego oleju bazowego, takiego jak oliwa z oliwek lub olej kokosowy, a następnie umieszczamy pod językiem. Mieszankę cedzimy przez zęby i mieszamy w ustach przez minutę, dając jej czas na wchłonięcie do układu krwionośnego, a następnie wypluwamy. Zabieg powtarzamy 2-3 razy dziennie, a uzyskasz do uzyskania lepszego samopoczucia.

UWAGA!!!! Olejek eteryczny zawsze należy stosować w odpowiednim rozcieńczeniu. W przypadku poważnych dolegliwości zdrowotnych zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

 

13. Leczenie kandydozy, zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc

W leczeniu infekcji typu kandydoza, zapalenie oskrzeli i płuc, infekcje wywołane gronkowcem, a także do zwalczania pasożytów wewnętrznych olejek z oregano przyjmuje się doustnie w ilości 2-4 kropli podawanych dwa razy dziennie przez okres 10 dni. Po tym czasie należy zawsze zrobić tygodniową przerwę. Krople można łączyć z dowolnym napojem czy łyżką miodu, a nawet dodawać do jedzenia.

14. Olejek z oregano na wysypki, ukąszenia owadów, zapalenia dziąseł

Na wysypki i stany zapalne olejek z oregano stosuje się w formie zewnętrznej, zawsze jednak po uprzednim rozcieńczeniu w oleju bazowym (np. oliwie z oliwek, oleju kokosowym, oleju z awokado) w stosunku 1:1. Tak przygotowaną mieszankę można wcierać w skórę, paznokcie czy dziąsła, a także, w jeszcze większym rozcieńczeniu, stosować do masażu całego ciała.

15. Olejek z oregano na infekcje ucha

Infekcje ucha mogą być bardzo nieprzyjemne i bolesne z powodu gromadzenia się płynu w uchu. Oregano może pomóc złagodzić ból spowodowany infekcją ucha, ponieważ jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym i ma właściwości znieczulające. Jest jednym z najskuteczniejszych olejków eterycznych do stosowania w infekcjach ucha. Do kilku kropli oleju nośnikowego, takiego jak olej z awokado lub oliwa z oliwek dodajemy 1-2 krople oleju z oregano i wmasowujemy w zewnętrzną stronę ucha. Uważaj, aby olejek nie dostał się do środka ucha!!!

16. Bóle stawów i mięśni

Olejek z oregano posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwskurczowe i znieczulające, może przenikać przez skórę i łagodzić ból mięśni i stawów jak również stany zapalne. Na bóle stawów i mięśni stosujemy miesznakę 5 kropli olejku z oregano z 1 łyżeczką oleju nośnikowego takiego jak oliwa z oliwek, olej z awokado lub olej kokosowy. Możemy również dodać 1-2 krople olejku miętowego. Mentol zawarty w olejku z mięty pieprzowej pomoże złagodzić ból. Powstałą mieszanką masujemy obolałe miejsce.

 

17. Łupież

Olejek z oregano ma właściwości antygrzybicze i może pomóc w zwalczaniu drożdży i grzybów, powodujących łupież. Jeśli swędzi cię skóra głowy i cierpisz na łupież, dodaj 4-5 kropli olejku z oregano do około 1 łyżki szamponu i wmasuj w skórę głowy. Uważaj aby szampon nie dostał się do oczu. Pozostaw na włosach kilka minut i zmyj. Zabieg powtarzaj 1-2 razy w tygodniu.

18. Olejek z oregano – Wskazówki i ewentualne skutki uboczne

Bardzo często napisy „100% oregano”, „naturalny olejek z oregano” sa tylko chwytami marketingowymi. Zwykle suplementy z olejkiem z oregano, które możemy kupić w sklepie, zawierają w sobie 5-30% olejku. Reszta to oliwa z oliwek. Należy również uważać na bardzo tanie olejki eteryczne, które możemy kupić już za parę dolarów (kilkanaście złotych). Nie mają one terapeutycznej jakości i nie można ich stosować wewnętrznie. Mając ten fakt na uwadze, warto zaopatrywać się u sprawdzonych producentów oferujących 100% czyste, niefiltrowane olejki o certyfikowanym źródle pochodzenia. Czysty olejek z oregano, będzie droższy niż suplement z olejkiem w mniejszych stężeniach, jednak często jest on bardziej opłacalny. Kupując 100% olejek, możemy przygotować dowolne stężenie od 5-30%

Należy pamiętać że nadmiar oregano utrudnia przyswajanie żelaza, a stosowany niewłaściwie olejek może podrażniać przewód pokarmowy. W przypadku dzieci przyjmowanie i dawkowanie powinno być uzgodnione z lekarzem. Olejku nie powinny stosować kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Skutkiem ubocznym może być też reakcja alergiczna lub podrażnienie układu pokarmowego.

ZSS

Zielona sól, co to takiego?

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię