UE nałożyła karne cła na USA i wyraziła nadzieję na poprawę relacji

Unia Europejska zdecydowała się nałożyć cła karne na towary sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych o wartości 4 miliardów dolarów, choć – jak mówi – cały czas liczy na poprawę wzajemnych relacji.

Cła, za zgodą Światowej Organizacji Handlu, nałożone zostały w odwecie za niedozwoloną pomoc publiczną dla koncernu Boeing. Ta sprawa była jednym z tematów wideokonferencji unijnych ministrów do spraw handlu.

Unia Europejska gotowa była zrezygnować z ceł, gdyby USA również zniosły nałożone przed rokiem cła za pomoc publiczną dla Airbusa, konkurenta Boeinga. „Niestety mimo naszych najlepszych starań, w związku z brakiem postępów w rozmowach z USA, Unia Europejska skorzysta ze swoich praw potwierdzonych przez WTO” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis wyrażając jednocześnie nadzieję, że problem zostanie wkrótce rozwiązany. „Wzywamy Stany Zjednoczone by zgodziły się na wspólną, natychmiastową rezygnację z ceł karnych, tak byśmy mogli zapomnieć o całej sprawie” – dodał Valdis Dombrovskis.

Komisja Europejska czeka na ostateczne rozstrzygnięcia w sprawie wyborów w USA i oficjalne ogłoszenie zwycięzcy, ale nie ukrywa, że liczy na poprawę relacji handlowych.

IAR

Donald Trump zdymisjonował szefa Pentagonu

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię