13 grudnia: Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego i akcja „Zapal światło wolności”

13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki włączy się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności”.

W najbliższą niedzielę, w dzień modlitw za ofiary stanu wojennego przewodniczący Episkopatu o godzinie 19.30 w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu zapali symboliczne światło upamiętniające ofiary komunistycznych represji.

Włączający się również do akcji sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Grzegorz Miziński, podkreślił, że zapalone świece będą świadectwem pamięci ofiar władz komunistycznych. „Zapalenie w oknach 13 grudnia o godzinie 19.30 symbolicznych świec ma upamiętniać wszystkich tych, którzy w czasie stanu wojennego stracili życie, utracili pracę lub musieli opuścić Ojczyznę w wyniku przeciwstawiania się brutalnym działaniom władz komunistycznych. Zapalając światło wolności dajemy świadectwo wdzięczności wobec osób i ich rodzin, które nie zawahały się cierpieć i znosić represje w imię podstawowych praw jednostki” – powiedział biskup Miziński.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal światło wolności” nawiązuje do historycznych gestów świętego Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.

iar/ipn

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię