Szczepionka Moderny z pozytywną rekomendacją w Stanach Zjednoczonych

Szczepionka firmy Moderna uzyskała pozytywną rekomendację komisji doradczej amerykańskiej federalnej Agencji Żywności i Leków (FED). Prawdopodobnie już dziś rząd Stanów Zjednoczonych wyda zgodę na jej dystrybucję. Pozwoli to objąć szczepieniami kolejne 3 miliony Amerykanów.

Eksperci niezależnej komisji składającej się z lekarzy, immunologów i specjalistów z innych dziedzin niemal jednogłośnie poparli pozytywną rekomendację szczepionki Moderna. 20 jej członków głosowało za, jeden wstrzymał się od głosu. Według ekspertów korzyści z zastosowania szczepionki u osób powyżej 18. roku życia są wyraźnie większe od potencjalnego ryzyka.

Z badań przeprowadzonych przez Modernę na próbie 30 tysięcy osób wynika, że szczepionka tej firmy jest skuteczna w 94 procentach. Jeśli Agencja Żywności i Leków formalnie zatwierdzi szczepionkę to w najbliższych dniach do dystrybucji trafi 3 milionów podwójnych dawek specyfiku.

Amerykańskie władze chcą zaszczepić do końca grudnia 20 milionów osób. Nie jest pewne czy uda się osiągnąć ten cel ponieważ dostawy zatwierdzonej wcześniej szczepionki Pfizer są mniejsze od planowanych.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię