Święty Mikołaj już w drodze. Od 65 lat NORAD śledzi jego trasę

Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) oprócz czuwania nad bezpieczeństwem przestworzy nad Stanami Zjednoczonymi ma też inną misję. Każdego roku przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenie nadzoruje lot Świętego Mikołaja w jego reniferowym zaprzęgu.

Akcja pod kryptonimem NORAD Tracks Santa (NORAD śledzi Mikołaja) odbyła się w 1955 roku i to przez pomyłkę. W gazecie w Colorado Springs pojawiła się wtedy reklama z numerem, pod który dzieci miały dzwonić, by rozmawiać o Świętym Mikołaju. Jednak podany numer był nieprawidłowy – należał do NORAD-u. Obecny tam oficer Harry Shoup słysząc głos dziecka, przekonał go, że jest Świętym Mikołajem i tym samym rozpoczął trwającą do dziś tradycję.

Obecnie akcja NORAD Tracks Santa ma konto na portalach społecznościowych Twitter i Facebook, kanał na Youtube, aplikacje na telefony komórkowe i wielojęzyczną stronę www.noradsanta.org. Na stronie każdy zainteresowany może błyskawicznie uzyskać informacje, gdzie właśnie Święty Mikołaj przelatuje, dokąd teraz zmierza i ile prezentów (z dokładnością, co do jednego) już dostarczył.

Warto dodać, że NORAD pomimo COVID-19 wciąż działa i przyjmuje telefony dzieci pod numerem 1.877.HI.NORAD. Można też wysłać e-mail pod adres noradtracksanta@outlook.com

JR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię