Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Bożego Narodzenia

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Bożego Narodzenia. Ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Bérier zaznacza, że istotą tego święta jest fakt, że Bóg tak ukochał ludzi, że w swoim Synu stał się jednym z nas.

„Staje się człowiekiem, by pokazać nam jak być człowiekiem. Zwrócił na to uwagę Jan Paweł II w encyklice Redemptor hominis. Stajemy przy żłóbku, zdając sobie sprawę, że Jezus przychodzi do nas bez grzechu, by potem za nasze grzechy umrzeć” – zaznacza ksiądz Longchamps de Bérier.

Pierwsze oficjalne obchody święta Bożego Narodzenia odbywały się w pierwszej połowie IV wieku, po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W wigilię święta wierni przybywali na betlejemskie Pole Pasterzy, by całą noc czuwać w bazylice wzniesionej nad Grotą Narodzenia. Tam, w nocy uczestniczono we mszy świętej, którą później nazwano „Pasterką”, w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi. Tak zaistniała pierwsza Wigilia i Pasterka. W 335 roku świętowanie Bożego Narodzenia dotarło z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów.

Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą liczne zwyczaje i tradycje. Należą do nich: uroczysta wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, szopka betlejemska, śpiewanie kolęd oraz obdarowywanie prezentami na pamiątkę św. Mikołaja, biskupa Miry. Podarunki – w zależności od regionalnej tradycji – przynosi: w Polsce centralnej – Święty Mikołaj, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach i Kujawach – Gwiazdor, w Małopolsce – Aniołek, a na Górnym Śląsku – Dzieciątko Jezus.

W Kościołach, które celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego, głównie Cerkiew greckokatolicka i Kościół prawosławny, Boże Narodzenie przypada 7 stycznia.
W niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia Kościół obchodzi święto Świętej Rodziny z Nazaretu – Jezusa, Maryi i Józefa. W tym roku przypada ono 27 grudnia. Uroczystość przypomina wiernym, że w rodzinie każda osoba pełni istotną rolę, ponieważ uczestniczy w misji Jezusa. Podkreśla też, że ta mała wspólnota pomaga w dojrzewaniu do wyboru życiowego powołania.

iar

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię