Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Bożego Narodzenia. Ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Bérier zaznacza, że istotą tego święta jest fakt, że Bóg tak ukochał ludzi, że w swoim Synu stał się jednym z nas.
„Staje się człowiekiem, by pokazać nam jak być człowiekiem. Zwrócił na to uwagę Jan Paweł II w encyklice Redemptor hominis. Stajemy przy żłóbku, zdając sobie sprawę, że Jezus przychodzi do nas bez grzechu, by potem za nasze grzechy umrzeć” – zaznacza ksiądz Longchamps de Bérier.
Pierwsze oficjalne obchody święta Bożego Narodzenia odbywały się w pierwszej połowie IV wieku, po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W wigilię święta wierni przybywali na betlejemskie Pole Pasterzy, by całą noc czuwać w bazylice wzniesionej nad Grotą Narodzenia. Tam, w nocy uczestniczono we mszy świętej, którą później nazwano „Pasterką”, w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi. Tak zaistniała pierwsza Wigilia i Pasterka. W 335 roku świętowanie Bożego Narodzenia dotarło z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów.
Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą liczne zwyczaje i tradycje. Należą do nich: uroczysta wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, szopka betlejemska, śpiewanie kolęd oraz obdarowywanie prezentami na pamiątkę św. Mikołaja, biskupa Miry. Podarunki – w zależności od regionalnej tradycji – przynosi: w Polsce centralnej – Święty Mikołaj, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach i Kujawach – Gwiazdor, w Małopolsce – Aniołek, a na Górnym Śląsku – Dzieciątko Jezus.
W Kościołach, które celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego, głównie Cerkiew greckokatolicka i Kościół prawosławny, Boże Narodzenie przypada 7 stycznia.
W niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia Kościół obchodzi święto Świętej Rodziny z Nazaretu – Jezusa, Maryi i Józefa. W tym roku przypada ono 27 grudnia. Uroczystość przypomina wiernym, że w rodzinie każda osoba pełni istotną rolę, ponieważ uczestniczy w misji Jezusa. Podkreśla też, że ta mała wspólnota pomaga w dojrzewaniu do wyboru życiowego powołania.
iar