Kolejna przegrana republikanów ws. próby zmiany wyników wyborów 3 listopada

Sąd Federalny w Teksasie odrzucił kolejną, podjętą przez Republikanów, próbę zmiany wyników listopadowych wyborów prezydenckich. Miał jej dokonać wiceprezydent Mike Pence.

Mike Pence ma przewodniczyć jako przewodniczący Senatu, zapowiedzianemu na środę 6 stycznia posiedzeniu obu izb Kongresu, na którym ma zapaść formalna decyzja zatwierdzająca wynik głosowania w Kolegium Elektorów. Przyznało ono zwycięstwo Bidenowi stosunkiem głosów 306:232.

We wniesionym pozwie republikański deputowany do Izby Reprezentantów z Teksasu Louis Gohmert oraz grupa republikańskich elektorów z Arizony domagali się zastosowania przepisów ustawy z 1887 r. określającej procedurę zatwierdzania przez Kongres wyników głosowania w Kolegium Elektorów. Przyznaje ona wiceprezydentowi wyłączne prawo do „określania, które z głosów elektorskich z danego stanu zaliczyć do ostatecznego zestawienia”. W praktyce wiceprezydent pełni podczas posiedzenia rolę wyłącznie formalną i nie ma wpływu na wynik głosowania.

Sędzia Jeremy Kernodle, mianowany zresztą przez Trumpa, w uzasadnieniu orzeczenia oddalającego pozew stwierdził, że argumenty powodów „nie mają charakteru merytorycznego” i „nie są w stanie zmienić wyniku wyborów”.

Warto dodać, że na 6 stycznia planowane są w Waszyngtonie manifestacje zwolenników Donalda Trumpa.

pap/app

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię