Rząd USA desygnował Kubę jako sponsora terroryzmu

0
33
envato

Stany Zjednoczone desygnowały Kubę jako międzynarodowego sponsora terroryzmu. Ogłaszając decyzję sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył Hawanę o wspieranie działalności terrorystycznej na świecie i udzielanie schronienia terrorystom.

„Od dziesięcioleci rząd Kuby żywił, gościł i udzielał pomocy medycznej mordercom, porywaczom i konstruktorom ładunków wybuchowych, gdy w tym samym czasie wielu Kubańczyków cierpiało głód, nie miało dachu nad głową i opieki zdrowotnej” – napisał w oświadczeniu Mike Pompeo. Szef amerykańskiej dyplomacji wskazał na wizyty w Hawanie członków kolumbijskiej Armii Wyzwolenia Narodowego oraz udzielanie schronienia osobom, na których ciążą prawomocne wyroki w Stanach Zjednoczonych. Pompeo zarzucił także władzom w Hawanie udział we wrogich działaniach w regionie, w tym wsparcie dla reżimu Nicholasa Maduro w Wenezueli.

Desygnowanie Kuby międzynarodowym sponsorem terroryzmu skutkuje zakazem eksportu uzbrojenia, przesyłania środków finansowych, pomocy ekonomicznej i podróży do tego kraju. Poza Kubą na liście amerykańskiej sponsorów terroryzmu znajdują się Korea Północna, Syria oraz Iran.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię