Eksperci WHO przybyli do Wuhan

Do chińskiego miasta Wuhan przybył zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, prowadzących śledztwo w sprawie źródeł pandemii.

Do chińskiego miasta Wuhan przybył zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, prowadzących śledztwo w sprawie źródeł pandemii. Ich misja w Chinach potrwa miesiąc. Dwa tygodnie spędzą jednak na obowiązkowej dla wszystkich podróżnych przybywających do Chin kwarantannie.

Zespołowi 10 niezależnych międzynarodowych ekspertów przewodzi Peter Ben Embarek – główny ekspert WHO ds. chorób zwierząt, który w lipcu ubiegłego roku przebywał w Chinach z misją przygotowawczą. Po zakończeniu dwutygodniowej kwarantanny eksperci będą przeprowadzać w Wuhan wywiady z pracownikami szpitali, instytucji badawczych oraz pracownikami targu, gdzie po raz pierwszy wykryto ognisko koronawirusa.

Eksperci WHO nie spodziewają się utrudnień ze strony chińskich władz, jednocześnie przestrzegają, że misja najprawdopodobniej nie da jednoznacznych odpowiedzi na pytania o przyczyny pandemii. Śledztwo w sprawie źródeł koronawirusa w ubiegłym roku stało się przedmiotem rozgrywek politycznych między państwami. Chińskie władze utrzymują, że wirus nie pochodzi z Chin.

Wcześniej rząd w Pekinie wstrzymywał zgody na przyjazd ekspertów WHO do Chin, co szef tej organizacji nazwał „głęboko rozczarowującym”. Śledztwo WHO ma odpowiedzieć głównie na pytanie, w jaki sposób wirus przedostał się ze zwierząt na człowieka.

IAR

Najnowsze oświadczenie Trumpa. Prezydent potępił przemoc

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię