„New York Times”: Polska wśród krajów wspierający artystów w czasie COVID-19

Polska jest wymieniona przez „New York Times” jako jeden z krajów pomagający artystom w czasie pandemii koronawirusa.

Dziennik, w artykule pod tytułem „Jak 8 krajów pozwoliło artystom przetrwać” przypomina, że pod koniec grudnia amerykański Kongres uchwalił wsparcie dla ludzi kultury i sztuki, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. Jednak – jak pisze autor – nastąpiło to pół roku później niż w niektórych innych krajach.

„New York Times” wymienia Francję, Niemcy, Wielką Brytanię, Polskę, Nową Zelandię, RPA, Koreę Południową i Brazylię. Amerykański dziennik pisze, że w listopadzie Polska ogłosiła Fundusz Wsparcia Kultury, przewidujący 100 miliardów dolarów pomocy dla instytucji kultury, które poniosły straty w związku z pandemią. „Ten plan zaatakowały jednak niektóre media za dawanie pieniędzy znanym i bogatym, w tym gwiazdom pop i ich managementowi” – czytamy. Jak pisze „New York Times”, na fali krytyki do funduszu wprowadzono zmiany.

Cytując artykuł, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pisze w komunikacie, że opisany Fundusz Wsparcia Kultury to nie jedyna pomoc dla artystów. Łączna kwota wsparcia dla tego środowiska w 2020 roku szacowana jest na około 6 miliardów złotych.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię